Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ardanowski: nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności

Ardanowski: nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności

PAP
Nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności – poinformował na spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

“Podjąłem decyzję, że nie będzie łączenia inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Jestem po rozmowach z ministrem zdrowia, z szefem Państwowej Inspekcji Sanitarnej i z szefami związków zawodowych” – powiedział minister cytowany w komunikacie biura prasowego dotyczącym spotkania, które odbyło się we wtorek (8 stycznia).

W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Szymon Giżyński oraz główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk. Rozmawiano na temat bieżących zadań, jakie stoją przed Inspekcją oraz postulatów, z którymi lekarze weterynarii zwracają się do ministra rolnictwa.

Ardanowski zaznaczył, że Inspekcja Weterynaryjna jest instytucją, której rola staje się coraz ważniejsza m.in. ze względu na to, że Polska jest coraz większym producentem i eksporterem żywności.

 – Wszędzie przy obrocie artykułami rolno-spożywczymi potrzebna jest Inspekcja Weterynaryjna. Zarówno w obrocie krajowym, jak i międzynarodowym. Łatwość transportu i przemieszczania się po świecie sprawiają, że praca tej instytucji jest niezbędna. Działania Inspekcji upewniają naszych partnerów handlowych w Unii Europejskiej i na świecie, że żywność w Polsce jest pod kontrolą i jest bezpieczna. Inspekcja Weterynaryjna gwarantuje to w imieniu państwa – powiedział minister.

Minister zadeklarował podjęcie działań na rzecz poprawienia sytuacji finansowej pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Jednocześnie zgodnie z jego decyzją, dalsze działania w zakresie postulatów o charakterze organizacyjnym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, będzie prowadził wiceminister Giżyński.

Wcześniej, w październiku 2018 r., Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk mówił, że niektóre kontrole inspekcji sanitarnej i weterynaryjnej będą wspólne, bo inspekcje mają częściowo wspólny zakres działania. – Rozdzieliliśmy konkretnie, co należy do inspekcji sanitarnej, co do inspekcji weterynaryjnej. Chodzi o to, żebyśmy nie wchodzili sobie w drogę, ale współpracowali, by konsument, czyli każdy Polak, mógł jeść w naszym kraju bezpieczną żywność i nie martwić się o to, czy może mu zaszkodzić – mówił po podpisaniu porozumienia z Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wyrażał natomiast przekonanie, że współdziałanie obu inspekcji w wymiarze edukacji i promocji może wzmocnić przekaz, że Polska jest potentatem, jeżeli chodzi o eksport dobrze sprawdzonej, zdrowej żywności.

Źródło:www.rynekzdrowia.pl z dnia 09.01.2019 roku