Dyrektor KPMG: Zachodnie koncerny i fundusze zainteresowane konsolidacją rynku przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce

Polska ma bardzo duży potencjał, aby stać się czołowym dostawcą owoców i warzyw na rynek unijny. Z punktu widzenia zagranicznych podmiotów ten potencjał nie jest do końca wykorzystany. Obserwuję zainteresowanie europejskich inwestorów branżowych transakcjami w Polsce - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Piotr Grauer, dyrektor w firmie doradczej KPMG Advisory.

Jak wygląda skala konsolidacji w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego względem innych branż rynku spożywczego, takich jak sektor mięsny czy mleczarstwo?

- Na tle innych branż sektor przetwórstwa owocowo-warzywnego jest bardziej skonsolidowany. Jednak różnie to wygląda w ujęciu na kategorie tego rynku. I tak kategoria mrożonek jest dość mocno skonsolidowana, natomiast przetwory owocowo-warzywne cechuje średni poziom konsolidacji. W tej drugiej kategorii działa kilku graczy o pozycji ogólnopolskiej i duża ilość lokalnych marek.

Czy przetwórstwo owocowo-warzywne będzie się dalej konsolidować?


- Ten sektor już się konsoliduje. W ostatnim czasie nastąpiło przejęcie jednego z głównych graczy - firmy Agros Nova - przez fundusz inwestycyjny i już pojawiły się pierwsze transakcje mające na celu rozbudowanie tej grupy (przejęcie Fructusa).
Z kolei branża mrożonkowa jest wręcz skazana na konsolidację, ponieważ kanał dystrybucji jest bardzo wymagający oraz cechuje go większa sezonowość sprzedaży.

Jednocześnie w każdym z tych segmentów działają firmy, które mają aspiracje i kapitał potrzebny do przejęć.

Cały atykuł znajdziecie Państwo z poniższym linku.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 25.05.2012r.