Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ekspertka IERiGŻ: Potrzebne są zmiany na rynku truskawek przemysłowych

Ekspertka IERiGŻ: Potrzebne są zmiany na rynku truskawek przemysłowych

Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl

– Tegoroczna produkcja truskawek w obecnym sezonie była bardzo wysoka i przekroczyła 200 tys. ton – mówi serwisowi portalspożywczy.pl, dr Bożena Nosecka, ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Jak tłumaczy dr Bożena Nosecka, tegoroczny sezon na truskawki (te przemysłowe) rozpoczął się kilkanaście dni wcześniej niż normalnie – czyli na początku czerwca, ale i skup zakończył się wcześniej, więc nie wszystkie owoce zostały zebrane. – Wynika to z tego, że rozpoczęły się wcześniej zbiory innych owoców – głównie czarnej porzeczki i malin – więc zakłady skupiły się na pozyskaniu tego surowca i uruchomieniu skupu. W tym roku uprawy truskawki nie były opłacalne. W perspektywie długoletniej sytuacja również nie wygląda obiecująco – mówi ekspertka IERiGŻ.

Dodaje, że w przypadku mrożonek, głównego przetworu z truskawek, mamy problem. Polskę zaczynają wypierać z rynku kraje pozaeuropejskie, głównie Maroko i Egipt oraz Chiny. – Udział polskich truskawek na rynku międzynarodowym spada systematycznie, ponieważ są one droższe od dostarczanych spoza Europy. Dlatego przetwórcy zastanawiają się, czy nie skupić się na innych owocach, niż truskawki. Wydaje mi się, że warto zwiększać plantacje truskawek deserowych. Ma ona dobry smak, który polubili ostatnio choćby Rosjanie. Problemem w eksporcie jest oczywiście organizacja sprzedaży – konieczność gromadzenia dużych, jednolitych partii towaru – mówi dr Bożena Nosecka.

– Jeśli jednak polscy plantatorzy chcieliby walczyć na rynku przetworów z truskawek, to tu potrzebne są istotne zmiany – chociażby wprowadzenie nowych wydajnych odmian truskawek przemysłowych. Tak jak to się stało w przypadku malin – dodaje.

Przypomnijmy, w przypadku malin przełomowe było wprowadzenie jesiennych odmian Polana i Polka (które nie wymagają specjalistycznych zabiegów i ochrony). To z kolei spowodowało wydłużenie sezonu sprzedaży tych owoców, a co za tym idzie – zwiększenie spożycia.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 06.08.2014 roku