Newsletter nr 11 Kwiecień - Karton zamiast konserwantów czyli jak natura chroni naturę?

Opakowania produktów żywnościowych to „milczący” niby-poboczny temat, którego znaczenie odkrywamy zwykle dopiero wtedy, gdy dane opakowanie nie spełnia swojej roli – czyli gdy znajdujący się w opakowaniu produkt ulega zepsuciu czy zniszczeniu na skutek wad opakowania lub też w konsekwencji naszego niewłaściwego użytkowania. Przy zakupie produktów branży sokowniczej, konsumenci mają do wyboru opakowania plastikowe, szklane lub kartonowe, przy czym tych ostatnich jest najwięcej, gdyż to po nie polscy konsumenci sięgają najczęściej. Dlatego właśnie opakowaniom kartonowym poświęcone jest to wydanie newslettera. Czy współczesne kartony są bezpieczne i trwałe? Co decyduje o ich funkcjonalności i wygodzie? Czy są przyjazne środowisku i co to oznacza?

Po pierwsze bezpieczeństwo

Dzięki swojej budowie i technologii pakowania, kartony, w które opakowana jest płynna żywność, optymalnie zabezpieczają zapakowane w nie produkty spożywcze. Opakowania kartonowe do soków chronią je przed światłem, a to przekłada się na jakość samego produktu, wytwarzanego z naturalnych warzyw i owoców – na jego smak, zapach, zawartość witamin i minerałów. Należyte bezpieczeństwo soku wewnątrz kartonu zapewniają po pierwsze warstwy polietylenu, chroniące przed wilgocią i mikroorganizmami, po drugie - warstwa włókien celulozowych chroniąca przed światłem, a po trzecie - cienka warstwa aluminiowa, chroniąca przed działaniem tlenu i stanowiąca dodatkową ochronę przed światłem.

Budowa opakowań kartonowych zapewnia także konsumentom pełne bezpieczeństwo zdrowotne. Warto rozwiać mit o szkodliwości wpływu aluminium na sok w kartonie, gdyż obecna w opakowaniu warstwa aluminium dzięki warstwom polietylenu absolutnie nie styka się bezpośrednio z żywnością, a co więcej - wszystkie komponenty opakowania posiadają atesty gwarantujące bezpieczeństwo.

Stosowana technologia aseptycznego pakowania, w wyniku której chroniona w kartonach płynna żywność nie wymaga już chłodzenia podczas transportu i przechowywania, dodatkowo wyklucza potrzebę stosowania konserwantów, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa tak delikatnego jak sok naturalnego produktu na długi czas.

Po drugie funkcjonalność i informacja

Kartony, w których kupujemy i przechowujemy soki, są optymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb konsumentów, zapewniając im maksymalną wygodę użytkowania. Wypracowane w wyniku wielu badań technicznych i konsumenckich opakowania kartonowe, dzięki wspomnianej już technologii aseptycznej, umożliwiają przechowywanie zakupionych produktów poza lodówką aż do momentu otwarcia, a po zużyciu i zgnieceniu zajmują bardzo mało miejsca (cecha niezwykle lubiana przez konsumentów). Same kartony występują w kilkudziesięciu formatach o różnej pojemności, są także bardzo lekkie – waga ich wynosi zaledwie kilka procent wagi napełnionego opakowania.

Opakowania kartonowe są wyjątkowo odporne na uszkodzenia, dzięki czemu nadają się idealnie do transportowania i przechowywania (zdają egzamin w plecaku najbardziej ruchliwych pierwszoklasistów), są także bezpieczne podczas otwierania i użytkowania.

Dzisiejsze opakowania zaplanowane są w sposób umożliwiający konsumentom uzyskanie pełnej informacji o kupowanym produkcie – o jego składzie, pojemności, wartościach odżywczych, warunkach przechowywania i przydatności do spożycia, jak również innych danych wymaganych przez normy prawne.

Po trzecie przyjazny środowisku

Opakowanie kartonowe najmniej obciąża środowisko naturalne w czasie całego cyklu swojego życia. Generuje najmniej CO2 przy jego wytwarzaniu, wykorzystuje o 51% mniej zasobów kopalnych i zużywa o 24% mniej energii pierwotnej w porównaniu z innymi rodzajami opakowań. Opakowania te można także w całości poddawać recyklingowi, co oznacza, że wszystkie użyte do ich produkcji surowce mogą być ponownie wykorzystane. By uzmysłowić sobie ekologiczność tego opakowania warto wiedzieć, że każde opakowanie kartonowe składa się w 73-88% z celulozy, czyli surowca odnawialnego, a z zaledwie jednego ściętego drzewa uzyskuje się masę celulozową potrzebną do wyprodukowania 12 000 jednolitrowych kartonów.

Opakowania kartonowe do soków zapobiegają marnowaniu produktów spożywczych, wydatnie zmniejszając obciążenie dla środowiska. Kartony te są przy tym bardzo lekkie, dzięki czemu ich transport nie wymaga dużych nakładów energii, co przekłada się na niższą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Branża sokownicza w Polsce przykłada ogromną wagę do zachowania najwyższej jakości surowca, procesu produkcji, opakowania, przechowywania i transportowania. Utrzymanie tego „łańcucha wysokiej jakości”, gwarantującego konsumentom finalnie optymalny produkt, jest możliwe w znacznej mierze dzięki wykorzystaniu tak zaawansowanych technologicznie opakowań kartonowych do soków. Sięgajmy zatem jak najczęściej po kolejne szklanki soku! Życzymy smacznego!