Możliwości uprawy jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka (wiciokrzew siny), to jeszcze mało rozpowszechniony w uprawie gatunek, a na pewno zasługujący na uwagę. Rośliny mają nieduże wymagania glebowe i klimatyczne, dobrze znoszą spadki temperatury zimą, a kwiaty są w stanie przetrwać przymrozki do -8oC. Owoce dojrzewają bardzo wcześnie bo niekiedy już pod koniec maja i mogą stanowić jedne pierwszych krajowych owoców deserowy na rynku.

Gleba

Jagoda kamczacka nie jest wymagająca w stosunku do gleby - rośnie dobrze niemal w każdej, z wyjątkiem podmokłej (ciężkiej, gliniastej) i suchej (lekkiej, piaszczystej). Rośliny jagody kamczackiej są tolerancyjne, co do odczynu podłoża, mogą z powodzeniem rosnąć w zakresie pH 5-8 (optymalny jest lekko kwaśny: pH 5,5-6,5).
Należy unikać stanowisk, gdzie gromadzi się zimne powietrze, wilgoć lub blisko podchodzą wody gruntowe. Długotrwałe wiosenne podtopienia również mogą niekorzystnie wpływać na wzrost roślin. Są to rośliny tolerujące również duże zanieczyszczenie powietrza.

Światło
Jest rośliną światłolubną, toleruje jednak lekkie zacienienie, lecz wówczas jagody są mniejsze. Obfite zbiory daje tylko na miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Temperatura
Krzewy są całkowicie odporne na mróz, znoszą zimowe spadki temperatur do -45°C, kwiaty znoszą do -8°C. Wiosną liście często rozwijają się, gdy jeszcze leży śnieg. Nic dziwnego więc że gatunek z powodzeniem jest uprawiany na Syberii.

Woda
Preferuje stanowiska wilgotne. Siedmioletnie obserwacje na VNIIS (BHNNC - Rosyjski Instytut Certyfikacji) im. Miczurina pokazały negatywny wpływ suszy w okresie formowania i dojrzewania owoców na ich jakość, tendencję do opadania owoców, zmniejszenie plonu, a nawet zwiększoną podatność na choroby (m.in. na oparzelinę). Podlewanie plantacji powoduje znaczny wzrost masy jagód. Korzystnie również wpływa nasycenie wilgocią powietrza wokół krzewów, co można osiągnąć przez nawadnianie ściółki pod krzewami.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.


Źródło: http://www.jagodnik.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1335:mozliwosci-uprawy-jagody-kamczackiej&catid=49:inne&Itemid=72 z dnia 28.02.2014 roku