Rynek opakowań kartonowych ma ogromne szanse wzrostu

PM, portalspozywczy.pl

- Opakowanie kartonowe jest o ok. 15 proc. tańsze od opakowania z folii, dlatego można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać, że opakowania z kartonu na polskim rynku mają szanse dynamicznie się rozwijać. Rzeczywiście są łatwiejsze w eksploatacji i tańsze w zakupie, ale nie tylko cena decyduje o rozwoju danego segmentu rynku. W dużej mierze decyduje o tym klient i całe otoczenie rynkowe - mówi Ewa Ostrowska, konsultantka branży opakowaniowej.

Popularne "kartony" dzielą się na opakowania tekturowe oraz te wykorzystujące tekturę z powłokami tworzyw sztucznych (do pakowania mleka czy soków).

- Opakowania tekturowe mają one naprawdę szeroki zakres zastosowań i oczywiście posiadają wiele zalet. Praktycznie stosowane są w każdej dziedzinie życia i przemysłu, również w szerokim zakresie w przemyśle spożywczym. Wykorzystywane są do pakowania i przechowywania różnorodnych produktów spożywczych, zachowując przy tym ich walory odżywcze i organoleptyczne. Bardzo ważną zaletą opakowań kartonowych jest to, że mają wiele kształtów, różne pojemności, co powoduje, że są opakowaniem funkcjonalnym, dostosowanym do indywidualnych potrzeb konsumenta. Niewątpliwie największą ich zaletą jest niska cena i dlatego stały się tak popularne. Poza tym są bardzo lekkie i bardziej wytrzymałe niż na przykład opakowania szklane. Ułatwia to ich transport i przechowywanie. Moim zdaniem ich najważniejszą zaletą jest to, że opakowanie tekturowe porzucone na łonie przyrody, całkowicie się rozłoży i nie spowoduje najmniejszych zanieczyszczeń, bo przecież jest zrobione w 100 proc. z naturalnych surowców. Poza tym opakowania tekturowe można poddać recyclingowi co pozwala na otrzymanie nowych opakowań kartonowych - tłumaczy Ewa Ostrowska.

Jak podkreśla konsultantka, różnorodność kształtów i pojemności dotyczy również kartonów do płynnej żywności. Opakowania te nie zawsze są jednak pozytywnie odbierane przez konsumentów, którzy postrzegają je jako opakowania mało przyjazne dla środowiska, gdyż - szczególnie karton przeznaczony do aseptycznego pakowania żywności zawiera folię aluminiową, która stanowi barierę dla światła i tlenu, co zdecydowanie wydłuża okres trwałości produktu do spożycia, ale sprawia trudność w recyklingu, co jest sprzeczne z proekologicznym nastawieniem wielu konsumentów. Jednak istnieją metody wykorzystywania tego typu odpadów, które po odpowiednim przetworzeniu mogą znaleźć zastosowanie na przykład w przemyśle budowlanym czy opakowaniowym.

- O znaczeniu i potencjale kartonów świadczy również ich coraz szersze wykorzystywanie do pakowania nowych produktów, takich jak zupy, sosy, dania gotowe, warzywa konserwowe. Wiele z nich można zobaczyć na naszych półkach sklepowych, wystarczy wspomnieć o barszczu czerwonym Knorra czy Agrosu - dodaje Ewa Ostrowska.

Cały artkuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.


Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 29.01.2014 roku