Ministerstwo gospodarki chce by strefy ekonomiczne funkcjonowały do 2026

PAP

W poniedziałek minister gospodarki Janusz Piechociński będzie przekonywał na specjalnej konferencji do przedłużenia do 2026 r. funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych. Zdaniem ministra finansów strefy nie powinny istnieć dłużej niż do 2020 r.

Poniedziałkową konferencję "Budowa przewag konkurencyjnych Polski. Rola specjalnych stref ekonomicznych" organizuje Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Konferencją Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Zachętą do inwestowania w SSE są przede wszystkim zwolnienia podatkowe, ale zgodnie z obecną ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych nie powinny one istnieć w Polsce dłużej niż do końca 2020 r.

Ministerstwo Gospodarki chce przedłużenia istnienia SSE do 2026 r., czego wyraz dało podczas styczniowej dyskusji na Radzie Ministrów nad rozszerzeniem obecnie istniejących 14 specjalnych stref ekonomicznych. Rząd nie podjął wówczas decyzji, bo spór się zaostrzył.

Minister nadal podtrzymuje swoje stanowisko - poinformował PAP Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego nie można decydować o przedłużeniu istnienia SSE bez oceny, jak zwolnienia podatkowe w strefach wpływają na rozwój regionalny, likwidację bezrobocia i przyciąganie nowych inwestycji. Tymczasem wyników takiej analizy nie podano - zarzucił ministrowi gospodarki minister finansów w stanowisku przygotowanym na posiedzenie rządu.

Minister finansów wytknął też ministrowi gospodarki - powołując się na zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli - że już teraz nie ma jednolitych zasad i procedur poszerzania istniejących stref o nowe obszary - w efekcie odbywa się to na ogół z inicjatywy samych inwestorów.

Cały atykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/finanse/teksty/,83261.html.pl z dnia 08.03.2013 roku