Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Najnowsze dane Freshfel nt. unijnego rynku owoców i warzyw

Najnowsze dane Freshfel nt. unijnego rynku owoców i warzyw

Pod koniec czerwca bieżącego roku Freshfel (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Owoców i Warzyw) opublikował najnowszy raport wybranych zagadnień na unijnym rynku ogrodnictwa. Według dostępnych, przedstawionych danych, łączny obszar upraw owoców i warzyw w krajach unijnych to około 3 proc. łącznego obszaru upraw rolnych, a wartość sektora owoców i warzyw oszacowano na około 17 proc. w całkowitej wartości unijnego sektora produktów rolnych – informuje FAMMU/FAPA.

Bazując na danych produkcyjnych za wcześniejsze lata, coroczna produkcja owoców w zależności od warunków pogodowych szacowana jest na około 35,0 – 36,0 mln ton, przy czym produkcja gruszek i jabłek łącznie stanowi najważniejszą gałąź produkcji ogrodniczej z około 34-proc. udziałem w zbiorach. Coroczna produkcja unijnych cytrusów stanowi około 20 proc. udziału w rynku, owoców miękkich – odpowiednio 19 proc., melonów – 13 proc., czy winogron – około 7 proc.

Natomiast w przypadku unijnej produkcji warzyw, mamy co roku do czynienia z większym niż owoce wolumenem zbiorów wahającym się w granicach 60,0 mln ton, z największym udziałem pomidorów w zbiorach – około 26 proc. Tuż za pomidorami plasują się co roku warzywa kapustne – różnego rodzaju kapusty wraz z kalafiorami i brokułami – około 18-proc. udział w łącznych zbiorach warzyw, a następnie warzywa cebulowe – 15 proc. oraz warzywa korzeniowe – około 13-proc. udział w rynku.

Największymi unijnymi producentami owoców i warzyw są w zasadzie dwa kraje – Włochy i Hiszpania, tuż za nimi plasują się Francja oraz Polska.

Zdecydowana większość świeżych owoców i warzyw kierowana jest na unijnym rynku do przetwórstwa – około 65 proc. łącznych zbiorów. Pozostałe ilości kierowane są do bezpośredniej konsumpcji na lokalnych rynkach bądź też eksportowane głównie na inne unijne rynki. Jak pokazują najnowsze dane za rok 2011, wolumen wewnętrznej – międzyunijnej wymiany handlowej owocami i warzywami wyniósł łącznie 27,1 mln ton, a największym odbiorcą pozostają Niemcy z ubiegłorocznym wynikiem na poziomie 7,2 mln ton.

Zdecydowanie mniejszy jest import owoców i warzyw do Wspólnoty z państw trzecich położonych poza obszarem Unii Europejskiej. Dla przykładu za rok 2010 wielkość ta wyniosła dla owoców 11,2 mln ton, a dla warzyw jedynie 1,8 mln ton. W roku 2011 wolumen uległ ponownemu zmniejszeniu i kraje unijnej zaimportowały 11,0 mln ton owoców i niecałe 1,8 mln ton warzyw.

 

Źródło: www. portalspozywczy.pl z dnia 12.08.2012r.