Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Niższy plon śliwek i czereśni, większy jabłek

Niższy plon śliwek i czereśni, większy jabłek

Trwa sezon skupu owoców. Najczęściej o tym, jakie ceny mogą zaoferować zakłady przetwórcze, decydują nie tegoroczne zbiory, ale poziom zapasów z ubiegłego roku.

Na pewno ten rok do udanych powinni zaliczyć producenci truskawek. Choć zbiory tych owoców były znacznie niższe niż w minionym roku (około 100 tys. ton wobec 160 tys. ton), to cena była też zdecydowanie lepsza.
– Przetwórcy za kilogram truskawek płacili ponad 5 zł – mówi Mariusz Dziewulski, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej.

Czarne porzeczki znacznie tańsze
W tym roku spadły natomiast ceny czarnych porzeczek. Zakłady przetwórcze płacą za nie średnio ok. 2 zł, ale bywa, że w niektórych regionach kraju jest to nawet 1,30 zł/kg. Dla porównania, przed rokiem za czarne porzeczki płacono 4,17 zł/kg. Ale zbiory tych owoców były wówczas znacznie niższe.
– Zakłady przetwórcze tłumaczą, że w magazynach są zapasy koncentratu z czarnych porzeczek – mówi analityk BGŻ. – Bo trudno było go sprzedać po takiej cenie, która byłaby proporcjonalna do ceny zakupu owoców.

Nieco niższe niż przed rokiem są również ceny malin. Powód jest podobny, jak w przypadku czarnych porzeczek – zapasy.
Według prof. Eberharda Makosza, przewodniczącego Towarzystwa Sadów Karłowych, ceny skupu owoców maliny – około 2 zł/kg – tylko w 60 procentach pokrywają koszty produkcji.
– Natomiast zbiory malin będą podobne do ubiegłorocznych – ocenia Mariusz Dziewulski. – A w minionym roku były one rekordowe.

Nie najlepiej przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o zbiory owoców pestkowych – czereśni, wiśni i śliwek. Powodem jest – przede wszystkim – bardzo silny opad zawiązków.
W opinii Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w tym roku mieliśmy bardzo nietypową sytuację jeśli chodzi o ceny owoców.
– Zazwyczaj już w czerwcu mieliśmy do czynienia z sezonowym spadkiem cen owoców i warzyw. – W tym roku było inaczej, bo odbywało się u nas Euro, przyjechało wielu kibiców i był znacznie większy popyt na żywność.
Jej zdaniem, sezonowy spadek cen owoców i warzyw po prostu się przesunie – będzie miał miejsce w lipcu i sierpniu.

Cały artykuł znjadziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: www.strefabiznesu.gp24.pl z dnia 22.07.2012r.