Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Owoce miękkie w skupie tańsze niż przed rokiem

Owoce miękkie w skupie tańsze niż przed rokiem

PAP

Zakończył się skup porzeczek i wczesnych malin. Zakłady przetwórcze nadal kupują wiśnie. Według danych IERiGŻ, ceny porzeczek i wiśni są niższe niż w ubiegłym roku, a maliny były droższe. Najbardziej potaniały czarne porzeczki.

Ceny czarnych porzeczek są sporo niższe niż w ubiegłym roku. Na początku okresu skupowego cena była na poziomie 1,5-2 zł/kg. Później trochę wzrosła – dobrej jakości porzeczki do mrożenia można było sprzedać w cenie 2-3 zł/kg, cena owoców do tłoczenia oscylowała na poziomie 1,5-2 zł/kg, a momentami nawet spadała do 1,0 zł/kg.

W ubiegłym roku średnia cena skupu czarnych porzeczek wyniosła 4,1 zł za kg.

Jak poinformowała PAP Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zakłady przetwórcze w tym roku rozpoczęły skup wyjątkowo wcześnie, bo już pod koniec czerwca. Stało się tak na skutek prognozy Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki, która mówiła tym, że tegoroczne zbiory porzeczek mogą być niższe i wynieść ok. 95 tys. ton. W ubiegłym roku zebrano ich 125 tys. ton.

W momencie, gdy rozpoczął się kombajnowy zbiór porzeczek, zakłady produkujące koncentraty nie skupowały ich jeszcze, co dodatkowo spowodowało spadek cen. Dużo owoców w tym sezonie trafiło do mrożenia. Natomiast znacznie mniej niż w poprzednich latach skupiły porzeczek przetwórnie wytwarzające koncentrat.

Po wysokich ubiegłorocznych cenach skupu czarnych porzeczek, wiele zakładów miało trudności ze zbytem drogiego koncentratu z tych owoców, nierzadko sprzedając go poniżej kosztów produkcji. Tak więc w tym roku zainteresowanie tych przedsiębiorców skupem owoców było zdecydowanie mniejsze i oferowali dość niskie ceny. Dobrze natomiast sprzedają się mrożone czarne porzeczki i stąd większe zainteresowanie tym surowcem.

Nosecka podkreśliła, że rynek czarnej porzeczki jest bardzo ustabiliozowany i nic nie zapowiada, żeby zwiększyło się zapotrzebowanie np. na koncentrat z tych owoców. Dodała, że w tym roku nastąpiła ewidentnie nadprodukcja, a stało się tak na skutek wysokich cen z 2012 r. Polska jest największym producentem mrożonych porzeczek czarnych w Unii Europejskiej.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

 

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/klik/nlt/portalspozywczy_1705_324.html?http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/teksty/,89079.html z dnia 04.08.2013 roku