Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prezes UOKiK: Decyzje wydawane będą szybciej niż obecnie

Prezes UOKiK: Decyzje wydawane będą szybciej niż obecnie

portalspozywczy.pl

Nas temat rynku fuzji i przejęć w branży spożywczej i handlowej, a także uproszczenia procedur w uzyskiwaniu zgód na koncentrację w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl mówi Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Mamy za sobą rok 2012, jak wyglądał on pod kątem fuzji i przejęć, w porównaniu do 2011 r.?

W ubiegłym roku wydaliśmy łącznie 137 decyzji, z których 136 stanowiły zgodę na dokonanie koncentracji i jedna zgodę warunkową. Tymczasem w 2011 roku było to odpowiednio 171 decyzji, w tym 166 zgód, trzy zgody warunkowe i dwa zakazy koncentracji.

Najwięcej spraw prowadzonych przez Urząd w minionym roku dotyczyło rynku mediów i IT, rynku nieruchomości, budownictwa i usług deweloperskich, a także usług finansowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Na czwartym miejscu znalazł się handel hurtowy i detaliczny produktami FMCG. W ubiegłym roku wydaliśmy 12 zgód na koncentracje przedsiębiorców z tej branży.

Czy Pani zdaniem w 2013 roku, w związku z zapowiadanym trudnym I półroczem w gospodarce, można spodziewać się większej liczby transakcji na polskim rynku? Jak te prognozy wyglądają w kontekście branży spożywczej i handlowej?

Trudno mówić o prognozach. Statystycznie – do dnia 1 marca wydaliśmy 39 decyzji w tym 10 dotyczących branży spożywczej i handlowej – FMCG, słodycze, przetwory zbożowe, stacje benzynowe, drogerie, salony samochodowe, sprzęt AGD. W tym czasie wpłynęły do nas 22 wnioski z prośbą o zgodę na połączenie, gdzie 7 spraw dotyczy branży, o którą Pan pyta.

Przedsiębiorcy uskarżają się na długie procedury związane z uzyskaniem zgód na koncentrację. Jak UOKiK chce przyspieszyć procedurę?

Obecnie postępowanie w sprawie koncentracji powinno zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy, bez względu na stopień skomplikowania sprawy. Jednak nasze doświadczenia pokazują, że to za długo w przypadku mało skomplikowanych transakcji, natomiast zbyt krótko na rozpatrzenie złożonych spraw. W tym drugim przypadku, procedura w praktyce i tak trwa dłużej niż dwa miesiące ponieważ do czasu postępowania nie wlicza się np. oczekiwania na uzupełnienie wniosku przez uczestników koncentracji.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło:www.portalspozywczy.pl z dnia 13.03.2013 roku