Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Problemy sektora spożywczego w Polsce

Problemy sektora spożywczego w Polsce

Współczesną gospodarkę cechuje duża zmienność warunków prowadzenia działalności, kształtowanej przez ciągłe zmiany otoczenia rynkowego firm. Zmiany te mają charakter globalny, regionalny, krajowy i lokalny, przenikają się wzajemnie i coraz bardziej są zależne od procesów globalnych.

Przedsiębiorstwa napotykają coraz silniejsze ograniczenia zewnętrzne, do których muszą się szybko dostosować, a warunkiem utrzymania się na rynku jest stałe doskonalenie prowadzonej działalności i zwiększanie jej efektywności. Dotyczy to także polskich producentów żywności i napojów.

Za największe problemy, które występują w polskim przemyśle spożywczym uznano: hamujący popyt krajowy, nasilające się ograniczenia surowcowe, drożejące surowce oraz niekorzystne dla przetwórców relacje cen. Problemem jest też słabnąca dynamika produkcji żywności i duża jej zmienność, a także niestabilność wyników finansowych większości branż. Ponadto zbyt wolno postępują procesy koncentracji i konsolidacji sektorów.

Hamujący popyt krajowy

Jednym z podstawowych problemów, jakie wystepują w przemyśle spożywczym jest zanik tendencji wzrostowej krajowego popytu na żywność i napoje. W latach 2003-2008 średnie tempo wzrostu spożycia żwyności, napojów i wyrobów tytoniowych wynosiło 2,5% rocznie. Ale w ostatnich trzech latach odnotowano jego spadek i tak w 2009 r. wynosiło 0,3%, w 2010 r. – 0,5%, a w 2011 r. – 0,2%.

Podobna tendencja występuje w przypadku sprzedaży detalicznej tych produktów, która w latach 2003-2008 zwiększała się o 1,6% rocznie, ale w ostatnich trzech latach 2009-2011 nastąpił jej spadek: -0,1%, -0,6% i -2,2%. W 2012 r. w pierwszych trzech miesiącach zanotowano wzrost tej sprzedaży o 5%, ale już w kwietniu obniżyła się ona o 2,5%, po czym w maju znów się zwiększyła o 2,6%. Szacuje się, że w całym 2012 r. nastąpi prawdopodobnie niewielki wzrost (0,1-1,5%) sprzedaży detalicznej żywności lub utrzyma się na poziomie z roku poprzedniego. Należy też zaznaczyć, że w latach 2010-2012 notujemy spadek spożycia mięsa (2%), ryb (10%), jaj (1,5%), masła (1,3%), soków i napojów owocowo-warzywnych (5%), które wcześniej miało stałą tendencję wzrostową.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym pliku.

 

Źródło: Przemysł Spożywczy 03.10.2012