Raport rynkowy AIJN 2010

Zapraszamy do zapoznania się z  Raportem rynkowym 2010 dotyczącym soków i nektarów owocowych, opracowanym przez AIJN (Europejskie Stowarzyszenie Soków Owocowych.

Raport obejmuje:
 • statystkę ogólnej konsumpcji soków i nektarów,
 • trendy i segmentacje rynku,
 • globalne perspektywy,
 • aspekty zdrowotne i środowiskowe,
 • kwestie legislacyjne
 • charakterystykę rynku sokowniczego krajów europejskich.

 Prosimy zwrócić uwagę, że Stowarzyszenie KUPS wraz z członkami jako jedyne w branży sokowniczej UE realizuje projekt „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, co zostało zauważone i uwzględnione w Raporcie (str. 11 i str. 26). Inicjatywa polskiej branży jest ważna i godna naśladowania, na co zwrócił uwagę Andrew Biles, Prezes AIJN we wprowadzeniu do Raportu - „Sok owocowy jest zdrowym napojem rekomendowanym w kampanii 5 a Day”. Raport wskazuje na rolę programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” w zwiększaniu konsumpcji soków w Polsce.
 Ponadto raport wskazuje, że w ostatnich latach (do 2008r.), udział soków na rynku Polskim zmniejszał się na rzecz nektarów i napojów, a ich cena była dość wysoka ze względu na wysokie ceny surowca. W 2009r. trend ten uległ zahamowaniu. W raporcie wskazuje się jednak, że polski rynek się zmienia. W roku 2009 spożywano w Polsce 20 litrów soków i nektarów na osobę, co jest najlepszym wynikiem we wschodniej Europie. Raport wskazuje także na popularność w Polsce smaku marchwiowego i zauważa zależność pomiędzy dużą popularnością przecierowych soków marchwiowych (w tym mieszanek marchwiowo-owocowych) a niską popularnością produktów typu smoothie w naszym kraju.

 Więcej szczegółów w załączonym zaporcie.