Sady pełne jabłek

Soczyste, duże, pięknie wybarwione kuszą swoim wyglądem i aromatem. I warto się skusić, bo jabłka mają wyjątkowo dobry wpływ na nasze zdrowie. A w tym roku obrodziły szczególnie obficie.

W sadach i ogrodach trwają jesienne zbiory. Jest ich bardzo dużo, bo pogoda sprzyjała. Wprawdzie w niektórych rejonach szkody, wyrządziło gradobicie, ale nie wpłynęło znacząco na ilość, tylko na jakość owoców.

- Ilość opadów była sprzyjająca w momencie, kiedy owoce potrzebowały najwięcej wody - potwierdza Marek Dudka, kierownik sadu w Brylewie, należąćego do OHZ Gola. - W tym roku owoce są wyjątkowo smaczne, duże i zdrowe.

Jabłek powinniśmy zebrać więcej niż rok temu, może to być nawet 2 600 000 ton. Byłoby to o 4% więcej niż w ubiegłym roku. Według danych GUS w 2011 w polskich sadach zebrano 2 493 000 ton jabłek.

Rok 2012 jest korzystny zarówno dla rolnictwa, jak i ogrodnictwa. Plony, zbóż, ziemniaków i buraków cukrowych były bardzo dobre, nie brakuje też jesiennych owoców. Ale - jak to zazwyczaj bywa - duża ilość plonów sprawia, że ceny spadają. Tak też jest z jabłkami. Sadownicy narzekają, że opłacalność jest coraz niższa.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym pliku.

 

Źródło: Dziennik ABC z dnia 09.10.2012 roku