Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > TRSK: mniej śliwek, gruszek, truskawek i czereśni, a więcej jabłek

TRSK: mniej śliwek, gruszek, truskawek i czereśni, a więcej jabłek

Tegoroczne zbiory owoców mogą wynieść 3,1-3,3 mln ton, mniej niż w ubiegłym roku będzie śliwek, gruszek, truskawek i czereśni, za to więcej ma być jabłek – wynika z najnowszej prognozy Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych (TRSK) przedstawiło drugą prognozę na ten rok zbiorów ośmiu gatunków owoców. Prognozę przygotowano na podstawie informacji uzyskanych od ok. 400 sadowników, a także oceny siedmiu ekspertów dotyczącej sadów i plantacji w ważniejszych rejonach sadowniczych naszego kraju – poinformował prezes TRSK prof. Eberhard Makosz.

Według prognozy zbiory owoców w br. wyniosą 3,1-3,3 mln ton, w tym z drzew: 2,83-3,02 mln ton. W 2011 r. – jak podał GUS zbiory owoców wyniosły 3,198 mln ton. Eksperci oceniają, że największy spadek zbiorów wystąpi w przypadku śliwek, gruszek, czereśni i truskawek.

Słabe zbiory śliwek, to efekt dużych opadów zawiązków. Szczególnie źle zawiązały się owoce na Mazowszu, dość dobrze w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Zbiory tych owoców mogą wynieść 35-40 tys. ton wobec 99 tys. ton w 2011 r.

Słabo zapowiadają się też zbiory gruszek, mogą wynieść 45-50 tys. ton wobec 65 tys. ton w ubiegłym roku. Najwięcej zawiązków tych owoców jest na drzewach odmiany Konferencja, a najmniej – odmiany Xenia. Prawdopodobnie słabsze owocowanie wystąpi na Mazowszu, a lepsze na Kujawach.

Już dawno nie było tak złego zawiązania owoców czereśni, zwłaszcza późnych odmian – zwracają uwagę eksperci. Zbiory będą wyjątkowo niskie – na poziomie 15-20 tys. ton. W 2011 r. wyniosły 40 tys. ton.

W przypadku truskawek sprawdzają się wcześniejsze prognozy TRSK, które wskazywały, że zbiory letnich odmian nie przekroczą 100 tys. ton. W 2011 r. wyniosły one 159 tys. ton.

Według Makosza słabe plony, to efekt mrozów i przymrozków, ponadto źle na produkcję wpłynęła wiosenna susza, a obecnie jakość owoców się pogarsza z powodu nadmiernych opadów.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 25.06.2012r.