Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > TRSK – z pasją i wizją przez 25 lat.

TRSK – z pasją i wizją przez 25 lat.

Tomasz Werner

Polskie jabłka w ostatnich kilku latach stały się symbolem polskiego sukcesu, a nasz kraj ich największym w Europie producentem i jednym z największych na świecie. Polska stała się również największym światowym eksporterem tych owoców, co jeszcze kilka lat temu wydawało się mało realne, podobnie jak uzyskiwane u nas plony, sięgające już nie 50 czy 60, ale nawet 100 t/ha. Tego wszystkiego nie udałoby się zapewne tak szybko osiągnąć, gdyby nie zaangażowanie sadowników, skupionych w założonym w 1989 roku Towarzystwie Rozwoju Sadów Karłowych, oraz profesorowi Eberhardowi Makoszowi, wieloletniemu przewodniczącemu tej organizacji, która 21 listopada w Mszczonowie obchodziła jubileusz 25-lecia.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyła większość członków tej wielkiej sadowniczej rodziny, jak wielu producentów owoców mówi o sobie i kolegach z TRSK. Było ono nie tylko dobrą okazją do podsumowania minionych 25 lat, ale również do przeanalizowania bieżącej sytuacji i wskazania ważnych kierunków niezbędnych zmian, wobec problemów, które dotknęły polskich sadowników w wyniku nałożonego na UE rosyjskiego embarga. Jak uważa prof. E. Makosz, jeśli jednak uda się przetrwać ten trudny sezon – a wszystko wskazuje na to, że tak powinno być – za dwa lub trzy lata, dzięki nawiązywanym obecnie nowym kontaktom handlowym, Polska może umocnić swoją pozycją na międzynarodowych rynkach jako dostawca owoców wysokiej jakości, zdrowych i bezpiecznych dla konsumenta.

Jak informował profesor Makosz, upowszechnienie nowoczesnego modelu sadu jabłoniowego w gospodarstwach członków TRSK oraz u wzorujących się na ich osiągnięciach producentów z całego kraju spowodowało, że plony jabłek wzrosły z 20 do 60 t/ha, a zbiory w kraju z 1,5 do 3,5 mln ton. Dzięki temu od 10 lat Polska jest największym producentem jabłek w Europie, a od 2 lat – największym ich eksporterem na świecie. Nastąpiły również zmiany w doborze odmian jabłoni, których owoce są akceptowane przez konsumentów. Dużym osiągnięciem Towarzystwa są także inicjatywy związane z wdrażaniem do produkcji towarowej sadów śliwowych i czereśniowych, na wegetatywnych podkładkach, z koroną wrzecionową. Działalność Towarzystwa w znaczący sposób wpłynęła na rozwój w naszym kraju nowoczesnego szkółkarstwa, zwłaszcza produkcji jabłoni, w tym drzewek dwuletnich z jednoroczną koroną. Ogromny wpływ na rozwój nowoczesnej produkcji owoców miały coroczne międzynarodowe seminaria i konferencje organizowane przez Towarzystwo. Zasadniczy wpływ na rozwój nowoczesnych sadów jabłoniowych w Polsce miały też wyjazdy szkoleniowe do 20 krajów na 5 kontynentach. Poznano tam metody produkcji i sposoby dystrybucji jabłek, a także zapoznano producentów z różnych krajów z problemami polskiego sadownictwa.

Profesor Makosz za ważne tegoroczne osiągniecie TRSK uważa również organizację XXX Pielgrzymki Ogrodników na Jasną Górę do Częstochowy. Odbyła się ona 12 maja 2014 roku, a w jej trakcie powstał pomysł utworzenia dużej organizacji reprezentującej całe polskie ogrodnictwo. Jest ono, w opinii przewodniczącego TRSK, jedną z najważniejszych gałęzi polskiego rolnictwa, a cały czas jest niedostatecznie doceniane i wspomagane przez polskie władze. Dopiero taki rok, jak ten, kiedy na skutek decyzji politycznych zablokowany został eksport owoców do naszego najważniejszego odbiorcy jakim była Rosja, spowodował uruchomienie działań, które w perspektywie 2 lub 3 lat prawdopodobnie pozwolą zdobyć nowe, ważne rynki zbytu jabłek.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: www.jagodnik.pl z dnia 26.11.2014 roku