Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Udział polskich malin na rynku unijnym zwiększa się kosztem Serbii

Udział polskich malin na rynku unijnym zwiększa się kosztem Serbii

Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl

– Udział polskich malin na rynku unijnym coraz bardziej się zwiększa kosztem Serbii. W tym roku zbiory powinny przekroczyć 120 tys. ton malin, z czego większość trafi na rynki zagraniczne – głównie w postaci przetworzonej. Produkcja malin w tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, powinna być opłacalna dla producentów – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ).

Jak podkreśla ekspertka, rynek malin jest raczej stabilny. Sytuacja na rynku światowym w dużej mierze zależy od rynku serbskiego, który jest liderem. I to ten właśnie kraj wyznacza sytuację cenową. – W 2012 i 2013 r. Serbia miała bardzo niskie zbiory i wysokie ceny, a w związku z tym na początku obecnego sezonu na rynkach światowych nie było żadnych zapasów, a to spowodowało dobrą cenę. Ponadto w ubiegłym sezonie w Polsce odnotowano nieco mniejszą produkcję – mówi dr Bożena Nosecka.

Nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z maliną jesienną, ponieważ nie znamy dokładnych szacunków dotyczących produkcji w Serbii. – Mówi się jednak, że zbiory będą w tym kraju większe. Powodzie w Serbii nie zaszkodziły poziomowi zbiorów, bowiem plantacje malin położone są w Serbii na terenach wyżynnych – dodaje.

Zdaniem dr Bożeny Noseckiej, smak polskich malin jest zaakceptowany przez odbiorców, a poprzez wprowadzenie jesiennych odmian Polana i Polka (które nie wymagają specjalistycznych zabiegów i ochrony), sezon jest mocno wydłużony. – Mamy szansę jeszcze mocniej wejść na rynki zagraniczne z malinowymi mrożonkami czy sokami zagęszczonymi – dodaje.

Przyznaje także, że spożycie malin w Polsce zwiększyło się w ostatnim czasie. To wynika z upowszechnienia się upraw malin jesiennych i wydłużenia okresu sprzedaży tych owoców. – Jednak nie mamy dokładnych danych dotyczących spożycia malin w Polsce – mówi ekspertka IERiGŻ.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 05.08.2014 roku