Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > UE uzgodniła wreszcie reformę Wspólnej Polityki Rolnej

UE uzgodniła wreszcie reformę Wspólnej Polityki Rolnej

PAP

PE i kraje UE porozumiały się wstępnie ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020. Zakłada ona m.in. uzależnienie 30 proc. dopłat od spełnienia przez rolników wymogów ekologicznych. Wciąż pozostaje jednak niepewność związana z budżetem UE.

– Chciałbym ogłosić “biały dym”. Osiągnęliśmy polityczne porozumienie z irlandzką prezydencją i KE, poparte przez dużą większość grup politycznych naszej komisji (PE ds. rolnictwa) – powiedział na konferencji prasowej w środę w Brukseli przewodniczący komisji PE ds. rolnictwa Paolo De Castro.

Jeśli chodzi o Polskę, to udało się jej przedłużyć obowiązywanie do 2020 r. uproszczonego systemu dopłat dla nowych krajów członkowskich (SAPS) oraz uzyskać możliwość utrzymania częściowego krajowego dofinansowania dopłat.

Nie udało się natomiast osiągnąć wyższego od 2 tysięcy euro progu dopłat, powyżej którego będą one w razie potrzeby objęte redukcją. Tak może się stać w przypadku kryzysu, jak susza, lub w przypadku przekroczenia puli unijnych dopłat. Na szczęście ok. 70 proc. gospodarstw w Polsce otrzymuje mniej niż 2 tysiące euro dopłat, a więc ewentualna redukcja nie będzie ich dotyczyć.

Małe gospodarstwa, do 5 hektarów, nie będą też obciążone biurokracją i kontrolami związanymi z otrzymywaniem dopłat. Gospodarstwa do 10 hektarów nie będą też musiały spełniać wymogów ekologicznych, od których spełnienia uzależnione będzie 30 proc. dopłat.

Polsce nie udało się wprowadzić plantacji tytoniu na listę produkcji, która może być wspierana z dopłat, będzie mogła je wspierać natomiast z dopłat krajowych lub zwracać się z prośbą do KE.

Finalnego zatwierdzenia przez komisję PE będą jeszcze wymagały ważne dla Polski sprawy uzgodnione podczas lutowego, budżetowego szczytu UE, takie jak wyrównywanie dopłat między krajami UE i możliwość przesuwania na dopłaty (I filar WPR) środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (II filar WPR).

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 26.06.2013 roku