Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Unijny wykaz dodatków do żywności problemy z jego stosowaniem

Unijny wykaz dodatków do żywności problemy z jego stosowaniem

Autor: Joanna Gajda – Wyrębek, Jolanta Jarecka, Katarzyna Kuźma, Agnieszka Świtka

Przepisy w sprawie substancji dodatkowych ulegają obecnie zmianom polegającym na pełnym zharmonizowaniu wymagań na poziomie unijnym. Od 1 czerwca 2013 r. przestaną obowiązywać przepisy krajowe opracowane na podstawie dyrektywy, a zacznie obowiązywać rozporządzenie Komisji (UE) nr 1129/2011. Kończą się dyskusje w sprawie przewodnika opracowywanego przez Komisję Europejską, dotyczącego klasyfikacji produktów barwiących, w tym ekstraktów spożywczych o właściwościach barwiących.

Unijny wykaz dodatków do żywności w praktyce

Od 1 czerwca 2013 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Komisji (UE) nr 1129/2011 z 11 listopada 2011 r. zmieniające zał. II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 przez ustanowienie unijnego wykazu dodatków do żywności. Od momentu stosowania ww. rozporządzenia przestanie obowiązywać krajowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 listopada 2010 r. w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych.

Przy opracowywaniu unijnego wykazu dodatków do żywności  – zał. II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 zakładano, że warunki stosowania substancji dodatkowych, ujęte dotychczas w dyrektywach, zostaną przeniesione bez zmian do ww. zał. II. Pomimo tego założenia, rozporządzenie Komisji (UE) nr 1129/2011 wprowadza pewne zmiany. niektóre z nich wprowadzone zostały celowo, inne wynikają z niejednoznaczności dotychczasowych przepisów lub z błędów powstałych podczas przenoszenia wymagań dotyczących substancji dodatkowych z dyrektyw do nowego rozporządzenia.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym pliku.

 

Źródło: Przemysł Spożywczy wyd. 5/2013