Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Wyzwania dla polskiego sadownictwa – jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Wyzwania dla polskiego sadownictwa – jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Agata Rogowska, Agencja Prasowa Jatrejon

Pod koniec lutego odbyło się kilka imprez przeznaczonych dla sadowników: Targi Sadownictwa i Warzywnictwa w Warszawie, Partnerstwo dla Jakości – konferencja w Sandomierzu czy Spotkanie Sadownicze zorganizowane w R-SGD UP Przybroda pod Poznaniem. Jednym z najważniejszych zagadnień tam poruszanych, były tematy związane z maksymalizacją plonu przy zachowaniu najwyższych parametrów jakościowych owoców. Prelekcję w całości poświęconą temu zagadnieniu wygłosił w Sandomierzu jeden z największych autorytetów w dziedzinie sadownictwa, Pan Profesor Eberhard Makosz.

Wiodącą cechą produkcji jabłek w Polsce jest wysoki udział tzw. jabłek przemysłowych.

Waha się on od 50 do 60%, podczas gdy w innych krajach z także wysoką produkcją tych owoców wynosi maksymalnie 20-30%.

Przy produkcji 1,3-1,5 mln ton, jesteśmy największym producentem jabłek przemysłowych na świecie. Jabłka przemysłowe to przede wszystkim jabłka niskiej jakości oraz tzw. stare odmiany.

Najwięcej takich jabłek produkuje się w starych sadach, zwłaszcza w małych przydomowych oraz w sadach, w których drzewa są niedostatecznie pielęgnowane. W grupie jabłek deserowych cały czas mamy zbyt duży udział jabłek deserowych. Jeszcze nie tak dawno wynosił on 60-70%, a od kilku lat 40-60%. Przy obecnych wymaganiach jakościowych udział jabłek niskiej jakości nie powinien przekraczać 25%. Jakie są główne przyczyny wysokiego udziału jabłek niskiej jakości? Najważniejsze to: niska jakość i skuteczność metod pielęgnacji drzew, włącznie z przerzedzaniem zawiązków. Bardzo ważną przyczyną jest także wielkość i kształt korony. Na drzewach z dużą kolistą koroną nie ma szans na wyprodukowanie 70-80% jabłek wysokiej jakości z powodu niedostatecznego nasłonecznienia. Tylko na małych drzewach z wrzecionową koroną można tę pożądaną ilość wysokojakościowych owoców uzyskać. Na ich jakość istotny wpływ ma dolistne nawożenie drzew oraz termin i sposób zbioru plonu. Jakość jabłek ważna jest nie tylko w procesie produkcji, ale także podczas ich przechowywania i sprzedaży. Jabłka przechowywane w zwykłych chłodniach już w styczniu tracą na jakości. W wielu miejscach sprzedaży, zwłaszcza w dużych sklepach, dbałość o jakość owoców pozostawia wiele do życzenia. Często są uszkodzone, nadgniłe lub przejrzałe, przez co przegrywają konkurencję z importowanymi owocami południowymi. Trudności z ich zbytem będą pogłębiać się w kolejnych latach. Jakie są skutki dużego udziału jabłek niskiej jakości? Podstawowy to problemy ze zbytem i niskie ceny. W najbliższej przyszłości, podobnie jak w krajach Zachodniej Europy jabłka niskiej jakości znikną z obrotu jako jabłka deserowe. Nieopłacalna będzie ich produkcja. Jabłka niższej jakości można jeszcze, co prawda, eksportować do krajów Wschodniej Europy, lecz tam także rosną wymagania jakościowe.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: http://rolnictwo.com.pl/wyzwania-dla-polskiego-sadownictwa-jakosc-jakosc-i-jeszcze-raz-jakosc,n8484.html z dnia 04.03.2013 roku