1173.png

Już wkrótce Wielki Finał ogólnopolskiego konkursu „Piję sok przez cały rok”

20.04.2012

Kategoria:

Wielkimi krokami zbliżamy się do Wielkiego Finału konkursu „Piję sok przez cały rok” organizowanego przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi dzieci na to, jak ważne w codziennej diecie są warzywa, owoce i soki. Na etapie półfinału konkursu rywalizują ze sobą uczniowie 16 klas. Na stronie internetowej www.pijesokprzezcalyrok.pl można oglądać projekty, a do końca kwietnia oddawać głosy na swoich faworytów.

Konkurs „Pije sok przez cały rok”  organizowany przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów soków w ramach kampanii edukacyjnej „5 porcji warzyw, owoców lub soku” wszedł w fazę półfinałową. Rywalizuje w niej 16 szkół podstawowych ze wszystkich województw (po jednej szkole z każdego województwa). Uczestnicy przesłali wiele interesujących prac promujących zdrowe odżywianie, 16 najlepszych przez cały kwiecień jest ocenianych przez internautów. W Wielkim Finale, który odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w dniu 31 maja, weźmie udział pięciu najlepszych półfinalistów.  

Uczniowie klas I – III w ramach programu 5 porcji w szkole organizowali wydarzenia lokalne, które miały zachęcić ich bliskich i lokalną społeczność do częstszego i regularnego spożywania warzyw, owoców i picia soków.. W ramach Programu do końca lutego zostały przeprowadzone cztery lekcje edukacyjne według przygotowanych specjalnie na tą okazję scenariuszy. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami przystąpili do  przeprowadzenia projektu dla lokalnej społeczności, w którym dzieci zaprezentowały wiedzę wyniesioną ze zorganizowanych uprzednio lekcji. Celem projektu było zainteresowanie oraz przekazanie w ciekawy i oryginalny sposób idei spożywania 5 porcji warzyw, owoców lub soku jak najszerszej grupie osób. Sprawozdania z przeprowadzonych akcji wraz z dokumentacją w postaci filmów, fotografii, plakatów, artykułów prasowych i innych materiałów zostały odebrane i ocenione przez specjalnie utworzoną na okoliczność konkursu komisję. Jury złożone z przedstawicieli Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków oraz agencji HealthThink public relations wybrało szesnaście prac, po jednej z każdego województwa. Najlepsze projekty opublikowano na stronie internetowej www.pijesokprzezcalyrok.pl. Na obecnym etapie, za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie w ciekawy sposób projektu w ramach konkursu uhonorowano dwie szkoły: Szkołę Szpitalną w Zabrzu oraz Specjalną Szkołę Podstawową w Świeciu. Wyróżnione projekty można obejrzeć na stronie internetowej.

Ostatecznie pięć najlepszych prac, spośród szesnastu walczących o zwycięstwo, wskażą do 30 kwietnia internauci głosujący na stronie internetowej konkursu www.pijesokprzezcalyrok.pl. Aby wziąć udział w głosowaniu na najlepszą pracę wystarczy wejść na stronę, zalogować się i zagłosować. Rywalizacja jest bardzo silna, a każdy głos cenny. Do chwili obecnej (20 kwietnia 2012r.) swoje głosy oddało ok. 7 tysięcy internautów. Przedstawiciele zwycięskich projektów, po ogłoszeniu ostatecznej decyzji, będą ubiegać się o nagrody główne dla klasy, nauczycieli i szkoły.

Wielki Finał odbędzie się w Dniu Soku 31 maja 2012r. w Centrum Nauki Kopernika w Warszawie. Ten etap konkursu będzie miał formę turnieju sprawdzającego wiedzę dzieci na tematy poruszone w programie „5 porcji warzyw,  owoców lub soku”. Każda klasa wytypuje pięciu przedstawicieli, w tym trzyosobowy zespół oraz dwie osoby w rezerwie. Przed rozgrywkami dzieci będą miały okazję sprawdzić podczas różnych eksperymentów, jak jedzenie warzyw, owoców oraz picie soków wpłynęło na ich rozwój fizyczny i intelektualny. Wszyscy uczestnicy Wielkiego Finału zostaną również zaproszeni do zwiedzania Centrum Nauki Kopernika. Uczniowie wezmą także udział w degustacji owocowo-warzywno-sokowych porcji. Na zakończenie Wielkiego Finału odbędzie się uroczysta gala, podczas której zwycięzcom zostaną wręczone nagrody.

Za zaangażowanie w przygotowanie i przeprowadzenie projektu w ramach konkursu organizator (Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soku) przewidział atrakcyjne nagrody dla uczniów, nauczycieli i szkół. Oprócz nagród dla zwycięzców wszyscy laureaci otrzymają gadżety z logo kampanii. Ma to na celu spowodowanie, by dzieci dłużej pamiętały o idei regularnego spożywania 5 porcji warzyw, owoców bądź soku, a także ułatwienie kształtowania właściwych nawyków żywieniowych. Dla wszystkich szesnastu finałowych klas zostały przygotowane zestawy śniadaniowe, w skład których wchodzą bidon na sok oraz plastikowy pojemnik na kanapki i owoce.

Materiały dotyczące konkursu i liczne informacje związane z kampanią edukacyjną można znaleźć na stronach internetowych organizatora www.5porcjiwszkole.pl oraz www.pijesokprzezcalyrok.pl.

 

Kategorie: