Konferencja „Przyszłość polskiego jabłka”, 4.12. 2013 r., Lublin

28.11.2013

Kategoria:

Stowarzyszenie KUPS jest współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej „Przyszłość polskiego jabłka”, która odbędzie się w dniu 4 grudnia 2013r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu w Lublinie.

W ostatnich latach zaszły duże zmiany w krajowej produkcji jabłek. Zmieniły się sady, wzrosła produkcja jabłek. Od kilku lat Polska jest w Europie największym producentem jabłek, zagęszczonego soku jabłkowego i drzewek jabłoni. W ubiegłym sezonie byliśmy największym na świecie eksporterem jabłek. Odgrywamy dominującą rolę na europejskim rynku jabłek. Są to wielkie sukcesy, które podziwiają sadownicy z innych krajów, którzy się zastanawiają nad dalszym rozwojem produkcji jabłek w Polsce i w swoich krajach.

Nasuwa się jednak kilka zasadniczych pytań. Czy w najbliższej przyszłości zostanie utrzymany wysoki poziom produkcji jabłek po opłacalnych cenach? Czy są jeszcze szanse na dalszy rozwój produkcji jabłek w Polsce i jakie są tego zagrożenia? Czy można zwiększać lub też należy zmniejszać produkcję jabłek, by była opłacalna? Kto ma największe szanse na opłacalną produkcję jabłek, soku zagęszczonego i drzewek jabłoni? Czeka nas dużo pracy i wielka odpowiedzialność.

W oparciu o poziom opłacalności produkcji jabłek w Europie, zostanie określona konkurencyjność naszych jabłek na rynku europejskim, możliwości ich zagospodarowania, ze szczególnym uwzględnieniem eksportu, wpływ przetwórstwa owocowego i produkcji drzewek na rozwój produkcji jabłek, szanse rozwoju dla małych i dużych gospodarstw o różnej powierzchni sadów, intensywności produkcji i kierunkach zbytu owoców. Duża różnorodność w produkcji i w kierunkach zbytu jabłek to wielka siła naszego sadownictwa. Są to wspólne problemy, wymagające integralnego rozwiązania.

 

Wszelkie informacje na temat konferencji można uzyskać telefonicznie pod numerami:

Tel. 81 524 71 04,

Faxem 81 524 71 05

E-mail:

,

Pliki do pobrania:

Kategorie: