Przeciwdziałanie uproszczonemu systemowi znakowania żywności – ocena ekspercka
29.11.2021
Kategoria: Branża
Reprezentowane przez Nutri-Score podejście do oceny wartości odżywczej produktów może niestety utrudnić właściwe bilansowanie posiłków. Nutri-Score to system zbyt uproszczony i zbyt wykluczający niektóre grupy żywności – na ten aspekt zwrócił w dyskusji uwagę dr hab. Dariusz Włodarek, dietetyk i żywieniowiec, Kierownik Zakładu Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:
Kolor zielony kojarzy się z bezpieczeństwem i sygnałem „start”, nawet jeśli dany produkt powinien być ograniczany co do ilości, a czerwony z niebezpieczeństwem i sygnałem stop, co daje przeświadczenie, że produkt jest niebezpieczny. Tymczasem na rynku nie ma produktów, które zagrażają zdrowiu i życiu, bo każdy ma miejsce w zbilansowanej diecie. System Nutri-Score może negatywnie wpłynąć na dietę, bo konsument będzie brał z półki tylko produkty oznaczone na zielono. Jestem zwolennikiem tego, by konsumenci wiedzieli, czego mogą spożywać mało, a czego bez ograniczeń – na przykład warzyw czy owoców, które w systemie Nutri-Score są dyskryminowane jako wysokoenergetyczne – zaznaczył ekspert.
Kryteria, na których traci żywność naturalna
Zdaniem uczestników webinaru, już same kryteria oceny w systemie Nutri-Score są zbyt ogólne oraz uproszczone. Każdy produkt otrzymuje w nim punkty pozytywne, np. za zawartość błonnika, i negatywne, np. za zawartość cukru. Jednak o wartości owoców i ich przetworów stanowi nie tylko cukier naturalnie w nich występujący, ale cały arsenał składników odżywczych – przypomniał Julian Pawlak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Przedstawiciel przetwórców wyraził też obawę, że na wprowadzeniu Nutri-Score w całej Unii straci branża sokownicza:
W Nutri-Score naturalne przetwory owocowe, jak np. soki, trafiają do grupy czerwonej i pomarańczowej razem z żywnością dodatkowo dosładzaną, bo system ten zrównuje cukier obecny naturalnie w owocach z cukrem dodanym. Pomija przy tym inne kryteria, takie jak obecność witamin czy innych związków bioaktywnych, które w sokach występują w dużych ilościach. Widzę w tym zagrożenie dla branży sokowniczej, bo duża część naszej produkcji to naturalne przetwory, zawierające naturalne cukry. Przepisy unijne zabraniają ingerowania w skład soku. Podczas gdy inne branże będą modyfikować swoje wyroby ściśle pod wytyczne systemu, my w Nutri-Score zostaniemy w kategorii pomarańczowo-czerwonej – ocenia Julian Pawlak. Na ten aspekt zwrócił uwagę również dr Dariusz Włodarek, który przedstawił na prezentacji przykładowe porównanie produktów: