3053.jpeg

Soki znalazły swoje miejsce w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży

30.01.2019

Kategoria:

Po raz czwarty odbył się Narodowy Kongres Żywieniowy pod tytułem „Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu – postępy 2018”, zorganizowany przez Instytut Żywności i Żywienia w PGE Narodowy w dniach 25-26 stycznia 2019 roku w Warszawie. 

Podczas Kongresu  przedstawiona została m.in. Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży IŻŻ. W Piramidzie zaprezentowano 10 zasad zdrowego żywienia, opartych w pierwszej kolejności na aktywności fizycznej oraz konieczności spożywania min. 400 g warzyw i owoców dziennie najlepiej w pięciu porcjach. Podkreślono, że soki nie zawierające dodatku cukru mogą być korzystnym elementem codziennej diety dzieci i młodzieży pod warunkiem właściwego zbilansowania diety. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami dzieci w wieku 4.-6. r.ż. mogą spożywać dziennie 170 ml, a od 7 r.ż. – szklankę soku owocowego dziennie (do 230 ml). W załączeniu skan strony z broszury Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.

Uwzględnienie soków w komentarzach do Piramidy jest dla nas niezwykle istotne z komunikacyjnego i biznesowego punktu widzenia, dlatego bardzo się cieszymy, że dotychczasowa bardzo duża aktywność Stowarzyszenia KUPS w zakresie rzetelnej komunikacji potwierdzonej licznymi badaniami krajowymi i zagranicznymi znalazła zrozumienie w IŻŻ.  

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) zostało zaproszone również do debaty pt. Administracja, nauka i przemysł – jak zjednoczyć siły we wspólnej walce z otyłością podczas Kongresu, gdzie Barbara Groele zaprezentowała doświadczenie w promocji idei 5 porcji warzyw owoców lub soku, podkreśliła innowacyjność produktów sokowniczych, w szczególności w kontekście systemu jakości Certyfikowany Produkt (CP). Dodatkowo w ramach kampanii Fruit Juice Maters zorganizowano stoisko oraz przygotowano materiały informacyjne dystrybuowane na Kongresie.

Stowarzyszenie KUPS również ufundowało nagrody za I, II i III miejsce za najlepszy poster naukowy w sesji posterowej.

 

Podczas Kongresu poruszono najnowsze badania i osiągnięcia związane z dietą u dzieci i młodzieży oraz zagrożeniami żywnościowymi – nadwaga i otyłość, zaburzeniami odżywania czy aktywnością fizyczną dzieci i młodzieży.

Oba dni Kongresu cieszyły się olbrzymią popularnością, w tym lekarze, dietetycy, naukowcy, urzędnicy administracji państwowej, samorządowej, rodzice, dziennikarze, przedsiębiorcy z branży spożywczej zapoznali się z właściwymi trendami żywieniowymi skierowanymi do dzieci i młodzieży.

Uczestnictwo w Kongresie było również okazją do nawiązania licznych kontaktów ze światem nauki i wymianą opinii.

Kategorie: