1505.jpg

Kampania „5 porcji warzyw, owoców lub soku” w edukacji najmłodszych

14.06.2013

Kategoria:

Zakończył się organizowany w placówkach przedszkolnych w Polsce i w Rumunii program edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Celem akcji było zachęcenie do podejmowania działań edukacyjnych skierowanych do najmłodszych w zakresie propagowania prawidłowego odżywiania. Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych przez atrakcyjne materiały edukacyjne jest uznawane przez ekspertów za skuteczną formę nauki dla maluchów. W całym przedsięwzięciu w Polsce wzięło udział ponad 1500 placówek przedszkolnych, a w Rumunii ponad 400.

Akcja edukacyjna w przedszkolach „5 porcji warzyw, owoców lub soku” rozpoczęła się w marcu bieżącego roku i jest częścią kampanii trwającej od 2012 roku, której celem jest propagowanie, zarówno wśród osób dorosłych jak i najmłodszych idei spożywania co najmniej 5 owocowo-warzywnych porcji dziennie oraz zastępowanie jednej z nich szklanką 100% soku. Do udziału w akcji dedykowanej dla przedszkolaków zgłosiło się w Polsce 1500 placówek przedszkolnych – akcja obejmuje współpracę merytoryczną, materiały edukacyjne i certyfikaty, a także konkurs plastyczny z atrakcyjnymi dla placówek nagrodami.

Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Krajowa Unia Producentów Soków”, organizatora kampanii: Program do przedszkoli jest częścią kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Ideą tego działania była chęć zainteresowania i zachęcenia najmłodszych do jedzenia warzyw, owoców i picia soków. Przygotowane na tę akcję materiały edukacyjne pozwoliły dzieciom lepiej opanować wiedzę związaną z
potrzebą spożywania 5 warzywno-owocowych porcji dziennie. Nasza akcja dała dzieciom wiele kształcącej zabawy, rodzicom – dodatkowe pomysły by mądrze odżywiać dzieci, a nauczycielom przedszkolnym pomogła w inny sposób zmierzyć się z niełatwym tematem edukacji żywieniowej maluchów.

5 porcji warzyw owoców i soku w całej Polsce

Przedszkola, które zgłosiły chęć udziału w akcji „5 porcji warzyw, owoców lub soku” otrzymały materiały dla nauczycieli – scenariusze zajęć na płycie CD oraz książeczki dla dzieci – pełne zabaw, gier, zgadywanek i
rebusów na temat prawidłowego odżywiania, uwzględniającego warzywa, owoce i soki. Placówki otrzymały także plakat programu i ulotki informacyjne dla rodziców. Certyfikat końcowy otrzymają te przedszkola, które wypełniły ankietę podsumowującą oraz potwierdzającą realizację programu według przesłanego scenariusza zajęć.

Małgorzata Brzostowska, pedagog w Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi Nr 345 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 2 w Warszawie: Dzieci z dużym zainteresowaniem rozwiązywały rebusy i zgadywanki dotyczące znaczenia codziennego spożywania warzyw, owoców i picia soków. Szeroko rozbudowane scenariusze zajęć pozwoliły na interesujące przekazywanie założeń akcji. Żądne wiedzy przedszkolaki chętnie przyswajały wiadomości, które do tej pory mogły nie być częstym tematem rozmów w domu. Program edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku” wzbudził zainteresowanie także rodziców – zauważyli i w większości chwalili zaangażowanie malucha w akcję, która jest przecież sprzymierzeńcem codziennej domowej edukacji żywieniowej.

Zakończeniem tegorocznej edycji, trwającego od marca programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, było przeprowadzenie konkursu plastycznego, który polegał na przygotowaniu przez przedszkole plakatu propagującego akcję „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Temat konkursu dał dzieciom wiele możliwości przedstawienia zadania; poprzez nawiązanie do ulubionych warzyw, owoców i soków lub powiązania z kampanijną rodziną Piątkowskich. Technika wykonania prac była dowolna, by nie ograniczać dzieci i ich opiekunów. Każde przedszkole mogło zgłosić do konkursu tylko jedną pracę zbiorową, przygotowaną przez dzieci z danej placówki.

Do koordynatora konkursu wpłynęło ok. 500 plakatów, różnorodnie wykonanych: dzieci malowały, rysowały, wycinały, naklejały kompozycje oraz używały plasteliny i modeliny. Jury oceniając estetykę wykonania, kreatywność i pomysł na przedstawienie tematu, wybrało 5 najlepszych prac konkursowych, a tym samym 5 przedszkoli – laureatów.  

1. Przedszkole Miejskie Nr 40, Sosnowiec

2. „Klubik Bączek” Niepubliczne Przedszkole nr 2, Bielawa

3. Publiczne Przedszkole w Ołpinach

4. Przedszkole Miejskie nr 224, Łódź

5. Przedszkole nr 43, Bydgoszcz

Wszystkie zwycięskie przedszkola otrzymają telewizor i zestaw puf, a wszystkie dzieci z danej placówki zostaną obdarowane nagrodami indywidualnymi – plecakami, do których będą mogły zapakować porcję warzyw, owoców oraz 100% sok np. na wycieczkę. 

W związku z tym, że  wybór prac był bardzo trudny, pragniemy uhonorować przedszkola, których prace stały na wysokim poziomie wyróżnieniami za włożoną pracę oraz zaangażowanie w realizację programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.

Wyróżnienia otrzymują:

· Przedszkole Niepubliczne Ochronka Sióstr Służebniczek w Zaborowie

Przedszkole Niepubliczne, Biskupice Rądłowskie

Niepubliczne przedszkole PLANETA DZIECKA, Skarżysko-Kamienna

Prywatne Przedszkole przy lesie, Warszawa

Przedszkole Specjalne Nr 7, Kraków

Dzieci z tych przedszkoli otrzymają plecaki.

Barbara Groele, sekretarz generalny Stowarzyszenia „Krajowa Unia Producentów Soków”, organizatora kampanii: Mamy nadzieję, że w ten sposób dzieci w przedszkolach oswoiły się jeszcze lepiej z warzywami, owocami i sokami i to w sposób, który lubią – przez zabawę. To ważne, że ponad 1500 przedszkoli wzięło udział w akcji w Polsce i ponad 400 w Rumunii – to dla nas potwierdzenie słuszności właśnie tak zaplanowanego działania edukacyjnego.

 

 

 

Kategorie: