1088.jpg

Porcja warzyw, owoców lub soku w szkole

12.01.2012

Kategoria:

Znane przysłowie mówi: „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Dotyczy to również wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych. Im wcześniej dziecko pozna zasady tworzenia prawidłowej diety i im szybciej zacznie się zdrowo odżywiać, tym osiągnięte rezultaty będą trwalsze. Potrzebna jest w tej kwestii pomoc. To odpowiedzialne zadanie, polegające na kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych, spoczywa zarówno na rodzicach, jak i na nauczycielach.

Niestety, wśród rodziców uczniów w wieku wczesnoszkolnym można zaobserwować niską świadomość tego, jak istotną rolę w codziennym żywieniu pełnią warzywa, owoce i soki. A przecież są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju młodego organizmu. Warzywa, owoce i soki pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Spożywanie odpowiedniej ich ilości, czyli co najmniej 5 porcji dziennie, ma działanie ochronne na ustrój człowieka, przeciwdziała rozwojowi różnych chorób, a także wspomaga leczenie nadwagi i otyłości oraz wpływa na dobre samopoczucie. – sygnalizuje dietetyk Agata Ziemnicka. Specjaliści zalecają, żeby spożywać minimum 400 – 500 g warzyw i owoców podzielonych na 5 porcji po 80 g. Porcją może być także szklanka soku (200 ml), co jest smacznym i wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Ważne zadanie dla nauczycieli

Zgodnie z podstawą programową, nauczyciele powinni przekazywać dzieciom wiedzę z zakresu racjonalnego odżywiania. Celem tych działań jest między innymi zachęcenie najmłodszych uczniów do częstszego spożywania warzyw, owoców lub soku. Realną pomoc w tym zakresie oferuje wiele podmiotów organizujących i przeprowadzających różnorodne programy edukacyjne oraz krótkotrwałe akcje pokazujące, na czym polega zbilansowana dieta. Anna Szafran z Kuratorium Oświaty w Warszawie zaznacza że celem akcji promujących racjonalne odżywianie jest kształtowanie świadomości i właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci, upowszechnianie zdrowego stylu życia oraz promocja polskich owoców, warzyw i ich przetworów. O zasadności tego typu przedsięwzięć świadczy również ranga problematyki w kontekście polityki zdrowotnej państwa i Narodowego Programu Zdrowia, jak też wyzwania cywilizacyjne będące konsekwencją rozwoju technologicznego.

Wspólne działania przynoszą efekty

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu nauczycieli, wspólnymi siłami udaje się osiągnąć zamierzone efekty. Z ogromnym sukcesem zakończyła się pierwsza edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „5 porcji warzyw, owoców lub soku”. Organizator projektu, Stowarzyszenie KUPS (www.kups.org.pl), postanowił kontynuować projekt, aby jeszcze więcej dzieci mogło dowiedzieć się, jakie korzyści przynosi codzienne spożywanie 5 porcji warzyw, owoców lub soku. Kampania edukacyjna „5 porcji warzyw, owoców lub soku” cieszyła się wśród uczniów naszej szkoły dużym zainteresowaniem. Tematyka zdrowego odżywiania sprawiła, że uczniowie aktywnie włączyli się w całą akcję. Bierzemy udział również w drugiej edycji, uczniowie już nie mogą się doczekać lekcji. – zapewniła pani Marianna nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Warszawie. W związku z tym, w tegorocznej edycji przygotowano szereg materiałów edukacyjnych dla uczniów, rodziców, nauczycieli oraz lekarzy, a także specjalną stronę internetową www.5porcjiwszkole.pl. W ramach programu klasy wezmą udział w czterech niecodziennych lekcjach, wykorzystując specjalnie przygotowane materiały. Będą miały także okazję uczestniczyć w konkursie z cennymi nagrodami, pt. „Piję sok przez cały rok”. Celem jest zachęcenie dzieci do promowania zdrowych nawyków w najbliższym otoczeniu. Program zakłada też zaangażowanie lekarzy z lokalnych przychodni, dla których przygotowano materiały informacyjne. Organizatorzy wierzą bowiem, że tylko wspólne działanie rodziców, nauczycieli i lekarzy przyniesie najskuteczniejsze efekty w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.

Kategorie: