Do art. o Raporcie NS3

Webinarium „Soczyste mity o cukrze w sokach i owocach”

18.04.2023

Kategoria:

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie naukowe pod hasłem „Soczyste mity o cukrze w sokach i owocach” przygotowane przez pracowników Wydziału Nauk o Zdrowiu – dr hab. n. med. i n. o zdr. Mariusza Panczyka z Zakładu Edukacji i Badań w Naukach Zdrowiu oraz dr n. o zdr. Magdalenę Milewską z Zakładu Dietetyki Klinicznej


Podczas webinarium zostały poruszone zagadnienia dotyczące aktualnej wiedzy naukowej na temat fizjologicznej roli i znaczenia cukrów oraz innych składników zawartych w owocach i sokach owocowych. Na postawie dostępnych opracowań naukowych prowadzący odpowiedzieli na pytania i wyjaśnili wątpliwości, które często towarzyszą tematyce spożycia owoców i soków.


Spotkanie było równocześnie okazją do zaprezentowania raportu z przeglądu ponad 130 badań dotyczących cukrów w owocach, warzywach i ich przetworach, opracowanego przez zespół naukowy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Raport „Przegląd badań. Występowanie cukru w owocach, warzywach, sokach oraz jego wpływ na dietę” wykazuje m.in., że:

  • Soki owocowe nie mają istotnego negatywnego wpływu na kontrolę glikemii u osób bez zaburzonych funkcji wydzielniczych trzustki.
  • Skład fitochemiczny soków zawierających miąższ jest zbliżony, a nawet bogatszy w przypadku niektórych owoców, w porównaniu z pełnymi owocami.
  • Soki, zwłaszcza z owoców granatu, żurawiny, ciemnych winogron odmiany Concord, wiśni czy owoców cytrusowych charakteryzują się szerokim wachlarzem składników bioaktywnych znajdujących zastosowanie kardioprotekcyjne, chemoprewencyjne, a w ostatnim czasie wykazano, że potencjalnie także neuroprotekcyjne.

Więcej informacji: https://wnoz.wum.edu.pl/pl/content/zaproszenie-na-webinar-soczyste-mity-o-cukrze-w-sokach-i-owocach

Kategorie: