Baza wiedzy
Baza wiedzy > Doniesienia naukowe > Owoce, warzywa, soki – ich kaloryczność i wartość odżywcza na tle zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze Cz. 1. Kaloryczność i mit o wpływie na otyłość

Owoce, warzywa, soki – ich kaloryczność i wartość odżywcza na tle zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze Cz. 1. Kaloryczność i mit o wpływie na otyłość

16.10.2012

dr inż. Jarosław Markowski1, prof. dr hab. Witold Płocharski1, dr Urszula Pytasz2 , dr inż. Krzysztof Rutkowski1

1Instytut Ogrodnictwa, Skierniewice; 2Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, pełnowartościowa, zbilansowana i urozmaicona dieta powinna zawierać warzywa i owoce. Ta bardzo liczna grupa produktów o małej wartości energetycznej stanowi doskonałe źródło wielu cennych i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka składników pokarmowych (jak biaktywne przeciwutleniacze, składniki mineralne czy błonnik pokarmowy). Soki jako produkty przetworzone mają nieznacznie wyższy indeks glikemiczny niż surowce wyjściowe, ale i tak zaliczają się do kategorii produktów o niskim indeksie (poniżej 55%).

Biorąc pod uwagę kalorycznośc można uznać, że soki w umiarkowanym spożyciu, tj. przy zalecanej ilości jednej porcji (200 ml) dziennie, nie wpływają na wzrost masy ciała, natomiast dostarczają wiele cennych składników. Mitem jest również negatywny wpływ soków na stan uzębienia konsumentów, szczególnie w przypadku, gdy zaleca się ich picie w czasie posiłków. Nowa dyrektywa UE na soki owocowe zabrania ich dosładzania, ale mogą być wzbogacane w przeciery, składniki mineralne i witaminy, co przybliży je pod względem składu chemicznego do surowców wyjściowych i jeszcze zwiększy korzyści prozdrowotne wynikające z ich spożycia.

Przeciętny konsument nie w pełni zdaje sobie sprawę z dobrodziejstwa obecności w diecie warzyw i owoców i ich wpływu na dobrostan organizmu. Dlatego produkty te są zwykle pomijane w codziennym menu lub stanowią niewielki dodatek do niektórych posiłków zasadniczych. Dla świadomego konsumenta warzywa i owoce to źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego, co znajduje potwierdzenie w tabelach składu chemicznego żywności. Jednakże tabele nie podają wszystkich składników, np. związków flawonoidowych, fitoestrogenów czy też pektyn. Liczne badania naukowe opisane w dostępnych publikacjach potwierdzają działanie prewencyjne bioaktywnych składników występujących w owocach, warzywach i produktach przetwórzonych w stosunku do wielku chorób cywilizacyjnych. Aczkolwiek są opinie krytyczne, w których stwierdza się obecność w diecie owoców i soków owocowych czyni je odpowiedzialnymi za narastający problem otyłości. Nic więc dziwnego, jeśli soki w świadomości społecznej uznawane są jedynie za wygodny i smaczny napój.

Źródło: Przemysł Fermentacyjny i Owocowo – Warzywnym numer 9/2012

Pełna treść artykułu w poniższym pliku.