Miejsce soków w Nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej
Po raz pierwszy odbył się Narodowy Kongres Żywieniowy pod tytułem „Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu chorób – postępy 2015”, zorganizowany przez Instytut Żywności i Żywienia w Pałacu Kultury i Nauki w dniu 20 stycznia 2016 roku w Warszawie.
Podczas Kongresu przedstawiona została m.in. nowa różniąca się od wcześniejszej Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej IŻŻ. W nowej Piramidzie zaprezentowano 10 zasad zdrowego żywienia, opartych w pierwszej kolejności na aktywności fizycznej oraz konieczności spożywania min. 400 g warzyw i owoców dziennie najlepiej w pięciu porcjach, gdzie jedną z pięciu porcji może być szklanka soku. Dodatkowo w 10 zasadach zdrowego żywienia podkreślono, że woda niezbędna do nawadniania organizmu człowieka może pochodzić także pochodzić również z soków.
Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) zostało zaproszone do Obrad Okrągłego Stoły podczas Kongresu, gdzie Barbara Groele zaprezentowała doświadczenie w promocji idei 5 porcji warzyw owoców lub soku oraz wartość odżywczą soków. Dodatkowo KUPS zorganizowało branżowe stoisko informacyjne z możliwością degustacji soków.
Podczas Kongresu poruszono również najnowsze badania i osiągnięcia związane z leczeniem chorób przewlekłych, w tym choroby Alzheimera, przeciwdziałanie chorobom zależnym od niedoboru jodu i nadmiernego spożycia soli.
Kongres cieszył się olbrzymią popularnością, ponad 400 osób, w tym lekarze, dietetycy, naukowcy, urzędnicy administracji państwowej, dziennikarze, przedsiębiorcy z branży spożywczej zapoznali się profilaktyką i prewencją w leczeniu chorób, właściwymi trendami żywieniowymi oraz poradnictwem dietetycznym.
Podczas Kongresu zorganizowana została również konferencja prasowa, w której uczestniczyło ok. 50 dziennikarzy i blogerów, w tym m.in. z TVP, PAP, Polskiego Radia, TOK FM, Radia Zet, Gazety Wyborczej, Polityki, Dziennika Gazeta Prawna, Faktu, Przeglądu Gastronomicznego, Przemysłu Spożywczego, Food Forum, Wiadomości Handlowych i Portalu Spożywczego.
Więcej informacji o zasadach prewencji w załączonej broszurze nt. Piramidy zdrowotnego żywienia i aktywności fizycznej.