Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > 1,42 miliarda złotych wyniosły wpływy z opłaty cukrowej. To mniej niż oczekiwał rząd

1,42 miliarda złotych wyniosły wpływy z opłaty cukrowej. To mniej niż oczekiwał rząd

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, najwięcej środków z opłaty cukrowej wpłynęło do Narodowego Funduszu Zdrowia w sierpniu – prawie 172 miliony złotych. Wpływy z tytułu tej opłaty w 2021 roku wyniosły ponad 1,42 miliarda złotych – podaje tvn24.pl.

Według danych na dzień 25 stycznia 2022 roku wpływy z tzw. opłaty cukrowej wyniosły 1 420 926 596,94 zł – przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w odpowiedzi na interpelację poselską. To mniej niż szacował rząd. Spodziewano się, że wpływy z wprowadzenia opłaty przekroczą 3,2 mld zł rocznie. Środki trafiły do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kraska wyjaśnił, że “Narodowy Fundusz Zdrowia środki otrzymane z tytułu tzw. opłaty cukrowej zobowiązany jest przeznaczyć na działania o charakterze edukacyjnym i profilaktycznym oraz na świadczenia opieki zdrowotnej związane z utrzymaniem i poprawą stanu zdrowia świadczeniobiorców z chorobami rozwiniętymi na tle niewłaściwych wyborów i zachowań zdrowotnych, w szczególności z nadwagą i otyłością” – czytamy na tvn24.pl.

Nie wiadomo, ile z kwoty ponad 1,42 mld zł zostało już wykorzystane przez NFZ. Zdaniem wiceszefa MZ nie jest możliwe wskazanie poziomu wykorzystania środków. Wyjaśnił bowiem, że przepisy “nie określają sposobu ich podziału pomiędzy poszczególne zadania, ani nie ustanawiają dla tych środków szczególnych zasad ewidencji.

Wiceminister przekazał w odpowiedzi na interpelację poselską, że z pieniędzy z tzw. opłaty cukrowej Narodowy Fundusz Zdrowia zaplanował finansowanie m.in. programu pilotażowego kompleksowej opieki specjalistycznej nad pacjentami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej (KOS-BAR).

Kraska podał, że koszt programu wyniesie około 70,8 mln zł. Ponadto – jak przekazał wiceminister zdrowia – środki z tytułu opłaty przeznaczane są również m.in. na finansowanie świadczeń udzielanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej w zakresach chorób metabolicznych, diabetologii dla dorosłych i dla dzieci – czytamy na tvn24.pl.

Opłata cukrowa od napojów słodzonych obowiązuje od początku 2021 roku. Spoczywa ona na producentach i importerach.

www.wiadomoscihandlowe.pl