Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > 4 Euro za kilogram malin w Serbii. Co dalej?

4 Euro za kilogram malin w Serbii. Co dalej?

Tegoroczny sezon był dla serbskich producentów malin rekordowy. Nigdy wcześniej nie płacono za kilogram malin 4 euro (18,31 zł/kg). Czy kolejny rok też  będzie tak dobry dla producentów w Serbii, a także w Polsce?

Główna przyczyna takiego przebiegu sezonu to popyt na mrożone maliny. Deficyt na rynkach światowych był już obserwowany w ubiegłym roku. Tegoroczne niższe zbiory i niedotrzymanie kontraktów przez mroźnie skutkowały rekordowymi cenami. Jak informują serbskie media branżowe część tegorocznej produkcji już została wyeksportowana. Takie same trendy obserwowaliśmy na rynku polskim.

Zdaniem serbskich związkowców mrożonych malin nie wystarczy do przyszłego sezonu. W związku z tym przyszłoroczne zbiory również rozpoczną się od bardzo wysokiego poziomu cen skupu. Ich zdaniem niewykluczone są kolejne rekordy i stawki ponad 500 dinarów za kilogram (19,47 zł/kg). O ile prognozowanie cen w tym momencie jest niezwykle ryzykowne to trend i prognozy są bardzo prawdopodobne także dla polskich producentów.

Z powodu jednego sezonu wysokich cen wzrosło w Polsce zainteresowanie uprawą malin. Chociaż sytuacja na rynku międzynarodowym wskazuje na kolejny dobry sezon to przysłowiowe „eldorado” zapewne nie będzie trwać wiecznie.

Eksperci w Serbii są zadowoleni z postawy tamtejszych producentów. Wielu z nich zamierza zainwestować w nowoczesne nawozy i pełną ochronę w przyszłym roku po to, aby wyprodukować owoce jak najwyższej jakości. Producenci uświadomili sobie, że również sadzonki muszą być najwyższej jakości. W związku z tym znacząco wzrasta popyt na kwalifikowany materiał szkółkarski. Eksperci są zadowoleni, że część tegorocznych zysków zostanie zainwestowana w produkcję.

www.sad24.pl