Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > 80% eksportu ukraińskiej mrożonej maliny znalazło się w Polsce

80% eksportu ukraińskiej mrożonej maliny znalazło się w Polsce

fruit-ukraine,fot.pixabay

Ukraińskie Stowarzyszenie Owoców i Warzyw (UPOA) podaje, że Ukraina nadal dynamicznie rozwija swoją obecność na światowym rynku mrożonych malin. W sierpniu b.r eksport był o 1,6 razy większy niż w tym samym miesiącu w 2017 roku, co ustanowiło kolejny rekord.  

W sierpniu Ukraina wyeksportowała prawie 2000 ton mrożonych malin. Całość trafiła na rynek UE. Największym nabywcą maliny jest Polska – 80% całego eksportu trafiło do właśnie do naszego kraju. Całkowity eksport mrożonych malin z Ukrainy w lipcu i sierpniu wyniósł 2,6 tys. ton, czyli prawie o jedną czwartą więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. 

Jednocześnie eksperci podkreślają, że całkowita wartość ukraińskiego eksportu mrożonych owoców jagodowych zmniejszyła się o 5%. Wynika to ze zniższych cen zakupu. W szczególności latem przetwórnie mogły kupować maliny z przeznaczeniem na mrożenie w cenie 7-10 UAH/kg ( 0,91-1,30 zł/kg). 

Jak informowaliśmy wcześniej, w  pierwszym kwartale 2018 roku Ukraina wyeksportowała 3700 ton mrożonych malin, co również ustanowiło nowy rekord. Głównym rynkiem zbytu była Polska. Nasz kraj zaimportował w tym okresie 1300 ton malin, czyli o 25% więcej niż w rok wcześniej.

Eksport ukraińskich mrożonych malin rośnie. W pierwszym kwartale tego roku Ukraina wyeksportowała 3700 ton, czyli o 45 % więcej w porównaniu z adekwatnym okresem w 2017 (wtedy eksport wyniósł 2500 ton, a w 2016 mniej niż 1000 ton).

Głównym rynkiem zbytu mrożonych malin jest Polska. To do naszego kraju trafiło w pierwszym kwartale 2018 2/3 ukraińskiego eksportu. Jednak największy procentowo przyrost eksportu odnotowano w kierunku Czech. Dostawy do tego kraju zwiększyły się aż o 5 razy i wyniosły 800 ton. Kolejny kierunek zbytu to Austria i Francja.

Trzeba jednak zauważyć, że w tym samym czasie, kiedy znacząco wzrósł eksport do wyżej wymienionych krajów, Niemcy wyraźnie ograniczyli zakupy. Kraj ten skupił w pierwszym kwartale o 40% mniej malin z Ukrainy niż rok wcześniej.

Źródło: www.e-sadownictwo.pl z dnia 02.10.2018 roku