Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Aktualne ceny wiśni na mrożenie. Kiedy rozpocznie się skup wiśni na tłoczenie?

Aktualne ceny wiśni na mrożenie. Kiedy rozpocznie się skup wiśni na tłoczenie?

Czy mniejsze zbiory wiśni w Serbii i na Węgrzech pozytywnie przełożą się na sezon i ceny skupu w Polsce? Jak aktualnie kształtują się ceny wiśni przemysłowych? 

Dostawy wiśni na mrożenie są jeszcze stosunkowo nieduże. Przedsiębiorcy zajmujący się handlem komentują, że pełnia dostaw czeka nas w przyszłym tygodniu. Obecnie dostarczane są owoce z określonych rejonów, to znaczy przede wszystkim ze słabszych gleb i nienawadnianych sadów.

Z powodu atrakcyjnych cen słodkich odmian na rynkach hurtowych, ich dostawy na punkty skupu w tym sezonie praktycznie nie miały miejsca. Gdy wiśnie na mrożenie można było sprzedać za 2,40 – 2,50 zł/kg, w tym samym czasie hurtowe stawki były ponad dwukrotnie wyższe. Można powiedzieć, że przez pewien czas obserwowaliśmy swego rodzaju wyczekiwanie na większe dostawy owoców.

Obecnie w zagłębiu grójeckim dominuje cena 2,60 zł/kg. Dotyczy ona wiśni na mrożenie. Wiśnie na tłoczenie nie są jeszcze skupowane, ponieważ zakłady przetwórcze skupiają się na malinach i porzeczkach. To zmieni się w przyszłym tygodniu (w poniedziałek), gdy produkcja zostanie przestawiona na wiśnie.

Ceny na zakładach przetwórczych są praktycznie identyczne w skali kraju. Jednak na skupach spotkamy się ze stawkami na poziomie nawet  2,20 zł/kg. W tym wypadku sadownicy twierdzą, że pośrednik zarabia za dużo. Niemniej pozwala mu na to brak konkurencji.

www.sad24.pl