Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Amerykański rząd uruchamia interwencyjny skup jabłek za 100 milionów dolarów

Amerykański rząd uruchamia interwencyjny skup jabłek za 100 milionów dolarów

Stany Zjednoczone raczej jednoznacznie kojarzą nam się z wolnym rynkiem, przedsiębiorczością i niskimi podatkami. Jednak również tam ma miejsce znaczące ingerowanie w rynek i skupy interwencyjne.  

Drugi rok z rzędu we wschodnich stanach USA podaż jabłek jest zbyt duża. W efekcie ceny uzyskiwane przez producentów są bardzo niskie. Dlatego tamtejsze Federalne Ministerstwo Rolnictwa (USDA) rozpoczyna kolejną interwencję na rynku jabłek. Celem jest zmniejszenie nadwyżek owoców i wsparcie rolników. 

Instytucja wyda 240 milionów złotych na świeże jabłka i 160 milionów złotych na przetworzone jabłka z sezonu 2023/24. Na zakupie skorzystają wszystkie stany produkujące jabłka we wschodniej części kraju. Łącznie z rynku zostaną zdjęte owoce za 100 milionów dolarów. 

W Polsce interwencje państwa na rynku owoców są zdecydowanie krytykowane. Jak przekonywali nas kolejni Ministrowie Rolnictwa, Komisja Europejska jest wręcz „uczulona” na słowo INTERWENCJA czy SKUP INTERWENCYJNY. Jak widać nawet w znacznie bardziej liberalnej gospodarce Stanów Zjednoczonych tak duże ingerowanie w rynek również ma miejsce. 

To nie pierwszy taki ruch w Stanach Zjednoczonych. Na początku 2023 roku USDA również interweniowała na rynku jabłek. Wówczas skupiono na różne cele (dystrybucja dla najuboższych, banki żywności) jabłka za 80 milionów złotych (20 milionów dolarów).

www.sad24.pl