Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ardanowski: Cena 35-40 gr za kg jabłek w skupie zapewni zysk sadownikom i przetwórniom

Ardanowski: Cena 35-40 gr za kg jabłek w skupie zapewni zysk sadownikom i przetwórniom

Optymalna cena kilograma jabłek w skupie powinna wynosić ok. 35-40 groszy – powiedział PAP szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich w Narodowej Radzie Rozwoju przy prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski. Zdaniem byłego ministra rolnictwa taka stawka powinna zadowolić wszystkich – producentów jak i firmy przetwórcze.

“Mamy w tym roku bardzo dużą produkcję jabłek, co może spowodować zaniżanie cen w skupach, z czym mieliśmy do czynienia w równie urodzajnym 2018 roku, kiedy rolnikom proponowano 10, a nawet mniej groszy za kilogram tych owoców, co było stawką uwłaczająca, niepokrywającą nawet kosztów produkcji” – stwierdził były minister rolnictwa.

Wprawdzie tegoroczne zbiory nie zostały jeszcze dokładnie oszacowane i na pełne dane musimy poczekać, to jednak, zdaniem Ardanowskiego pewne jest, że tegoroczne zbiory będą wyższe niż w ubiegłym roku.

“Nie chcę tego nazwać klęską urodzaju, bo duże plony to żadna klęska, ale trzeba umieć je dobrze spożytkować, żeby nie powtórzyła się sytuacja, kiedy rolnikom płacono za kilogram zdrowych, pięknych jabłek żenująco niskie stawki” – zaznaczył.

Ardanowski przypomniał, że w 2018 roku, aby przeciwdziałać patologii na rynku owoców, resort rolnictwa pod jego kierownictwem podjął decyzję, żeby “poprzez firmę która chciała wesprzeć rząd, dokonać zakupu niewielkich ilości – ok. 4 proc. jabłek na rynku”. “Dzięki temu udało się uzyskać w ciągu kilku miesięcy satysfakcjonującą rolników cenę, na poziomie ok. 30 – 35 groszy za kg” – podał.

Zwrócił uwagę, że w tym roku możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją:

“Może tych jabłek nie będzie więcej niż w 2018 roku, ale trzeba pamiętać, że są jeszcze zapasy w magazynach, i jest też sytuacja z terenów gdzie były gradobicia, że uszkodzone jabłka już nie będą sprzedawane jako deserowe, ale pójdą na przerób czyli na produkcję soków, musów i innych deserów” – wyjaśnił.

Ardanowski wyraził nadzieję, że jeśli zajdzie potrzeba, ministerstwo rolnictwa „podejdzie do tematu odważnie”. “Opierając się na wydarzeniach z 2018 roku minister może zobaczyć, że nawet niewielką interwencją rynkową, można skutecznie ten rynek stabilizować” – zaznaczył Ardanowski. “Oczywiście trzeba mieć na uwadze sytuację na rynkach międzynarodowych i pamiętać, że ceny są głównie kształtowane w USA” – powiedział.

Według byłego ministra rolnictwa stawka 35-40 groszy będzie “godziwa” dla sadowników i zapewni zysk firmom przetwórczym.

“Zdaniem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ), biorącego pod uwagę ceny koncentratu jabłkowego na rynkach światowych, cena za kilogram jabłek do przetwórstwa powinna wynieść ok. 35-40 groszy” – powiedział.


www.e-sadownictwo.pl