Bardzo niekorzystne zmiany przy zatrudnianiu pracowników sezonowych. Konieczne poprawki do ustawy!
W sejmie procedowany jest właśnie rządowy projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom, której zapisy w istotny sposób wpłyną na możliwość pozyskiwania pracowników sezonowych z zagranicy. Praktycy z Powiatowych Urzędów Pracy potwierdzają, że w wielu przypadkach, które aktualnie rozpatrują pozytywnie, po wejściu w życie ustawy będą musieli wydać decyzje odmowne.
Wskazane jest głębsze zapoznanie się z projektem ustawy, rozważenie ryzyk oraz zaproponowanie i wprowadzenie poprawek. Na tym etapie prac mogą to zrobić wyłącznie posłowie i to do nich należy apelować, aby z rozwagą pochylili się nad zapisami projektu tej ustawy, dostrzegli skutki długofalowe nadregulacji i poparli poprawki do ustawy, które nie zmieniają jej celu i założeń, a jedynie czynią jej zapisy łatwiejszymi w praktycznej realizacji przez rolników.
Przed rolnikami utrudnienia, zamiast zapowiadanych ułatwień
Zaproponowany kształt zapisów spowoduje, że uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca i zatrudnienie go do pomocy przy zbiorach będzie znacznie trudniejsze.
Proponowane przepisy są bardziej restrykcyjne niż te w innych krajach europejskich, co stawia polskich rolników w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Zamiast deregulacji środowisko rolnicze doświadczy po raz kolejny nadmiarowej regulacji prawnej. Dotyczy to tej ustawy i innych aktualnie procedowanych.
Taka praktyka prowadzi do zbytniego obciążenia rolników i odpycha młodych ludzi do podejmowania wysiłku pracy na roli i przejmowania gospodarstw.
Co niepokoi najbardziej?
Najbardziej groźnie wyglądają zapisy art. 13 mówiące o przesłankach obligatoryjnych i fakultatywnych do wydania odmowy przez urząd. Mówiąc najprościej, kiedy PUP „musi”, a kiedy „może” odmówić wydania zezwolenia. Ustawa wymienia aż ponad 30 takich powodów. Od poważnych – jak ukaranie prawomocnym wyrokiem za nielegalne zatrudnienie, po błahe np. niewielką zaległość w KRUS. Jednak każda z przesłanek obligatoryjnych „wymusza” decyzje odmowną.
Przykładowe powody odmowy z przyczyn po stronie rolnika to:
1) rolnik ukarany dwukrotnie w ciągu 2 lat za nielegalne zatrudnianie (art 13 ust 1 pkt 1 lit d + art 2 ust 2) – wyklucza z możliwości zatrudniania na 2 lata;
2) rolnik ukarany jeden raz za doprowadzenie cudzoziemca do nielegalnego zatrudnienia (art 13 ust 1 pkt 1 lit c + art 84 ust 3; z wykorzystaniem niezdolności cudzoziemca do należytego pojmowania podejmowanego działania). Możliwe jest, że w przypadku, kiedy cudzoziemiec dla samoobrony będzie zeznawał, że nie rozumiał, co do niego mówiono i co podpisywał – wykroczenie zostanie zakwalifikowane do art 84 ust 3. Wyklucza po jednorazowym ukaraniu na co najmniej 2 lata;
3) rolnik zalega z uiszczaniem podatków lub składek na ubezpieczenie – w rozumieniu aktualnych zapisów jakakolwiek zaległość np. kilkadziesiąt złotych wynikająca z opóźnienia opłaty lub pomyłki może być powodem odmowy;
6) groźnie pobrzmiewają zapisy art 13. ust. 4, które mówią o możliwości odmowy wydania zezwolenia, gdy proporcje liczby wnioskowań do liczby legalnie zatrudnionych będą lub były niewłaściwe. Brak jakiegokolwiek doprecyzowania daje duże pole do interpretacji. Za to plantatorzy mogą mieć kolejne ograniczenie, bo przy permanentnych niedoborach pracowników, ich niezgłaszaniu się do pracy, ich przyspieszonych wyjazdów, zmian miejsc pracy, nadliczbowa ilość wniosków jest powszechna.
Są też wymienione powody odmowy z przyczyn leżących po stronie cudzoziemca. Jednym z nich jest Art. 13 ust 1 pkt 10, który mówi, że
organ (PUP) odmówi wydania zezwolenia na pracę sezonową dla cudzoziemca, który w ciągu dwóch lat miał chociaż 1 x wydane zezwolenie na pracę lub przedsiębiorca złożył 1 x oświadczenie o powierzeniu pracy, a w systemie ubezpieczeniowym ( ZUS lub KRUS ) nie ma informacji o zatrudnieniu i składce.
Według praktyków przepis ten stosuje się zarówno do tych cudzoziemców, którzy uzyskali wizy, jak i do tych którzy wjechali na paszporty biometryczne i uzyskali zezwolenia na pracę sezonowa po wjechaniu na terytorium RP.
Ze statystyk wynika, ze proporcje wydawanych zezwoleń na prace sezonową do ilości zatrudnionych i zgłoszonych do ubezpieczenia w KRUS były bardzo niskie. Oznaczać to może, że znaczna część, a może większość cudzoziemców nie otrzyma zezwolenia na pracę sezonową w ciągu 2 najbliższych lat, więc ich zatrudnienie nie będzie legalnie możliwe. To może znacznie obniżyć ogólną dostępność pomocników do zbiorów.
Więcej w linku: www.sad24.pl