Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Będzie interwencyjny skup 500 tys. ton jabłek przemysłowych

Będzie interwencyjny skup 500 tys. ton jabłek przemysłowych

Agrobiznes TV
Minister rolnictwa zapowiedział interwencyjny skup połowy miliona ton jabłek przemysłowych. Specjalny tryb odbioru tych jabłek od sadowników ma ruszyć w ciągu kilku dni – informuje poniedziałkowy Agrobiznes TV.
Minister Ardanowski poinformował o tym podczas spotkania z rolnikami na Kujawach. Jak mówił szef resortu, trudna sytuacja na rynku jabłek spowodowana jest z jednej strony ich tegorocznym urodzajem, ale z drugiej dominującą pozycją dużych firm skupujących, które wykorzystują sytuację do zakupu po bardzo niskich cenach. Stąd decyzja, żeby 500 tys. ton jabłek przemysłowych skupić, przetworzyć i sprzedać – głównie za granicę. Zdjęte z rynku jabłka mają być przeznaczone na koncentrat jabłkowy, ale również na pulpę i na kostkę jabłkową. – Takie działania podjęliśmy poprzez firmy, które chcą z nami współpracować – powiedział Ardanowski.

Nadzwyczajny skup ma pomóc doraźnie w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw sadowniczych. W dłuższej perspektywie potrzebne są systemowe rozwiązania prawne, które ustabilizują ten rynek. – Sadownicy sami o tym mówią i sami muszą zaproponować działania, które miałyby pomóc w  rozwiązaniu kryzysu w latach kolejnych – podkreślił Ardanowski.
 
Źródło:  www.ogrodinfo.pl z dnia 01.10.2018 roku