Będzie kaucja na szklane i plastikowe butelki. Ujawniono zarys nowych przepisów
Z zaprezentowanych założeń wynika, że planowane jest wprowadzenie obowiązkowego systemu kaucyjnego na terenie całej Polski. Kaucją mają zostać objęte szklane butelki wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, a także butelki z plastiku o pojemności do 3 litrów. W systemie nie uwzględniono natomiast opakowań aluminiowych.
– Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji – czytamy na jednym z zaprezentowanych slajdów.
Wskazano także, iż system tworzyć będą „wprowadzający produkty w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym”. W ramach systemu kaucyjnego przedsiębiorcy „będą obowiązani do uzyskania określonych poziomów selektywnego zbierania opakowań lub odpadów opakowaniowych – nieuzyskanie wymaganych poziomów będzie się wiązać z koniecznością uiszczenia przez wprowadzających opłaty produktowej”.
Z kolei projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadzający tzw. ROP zakłada „nałożenie na wprowadzających produkty w opakowaniach obowiązku finansowania zagospodarowania odpadów opakowaniowych i uzyskania wymaganych poziomów recyklingu”.
Wprowadzający produkty w opakowaniach realizować będzie ustawowe obowiązki przez wniesienie opłaty opakowaniowej (ma to dotyczyć wyłącznie opakowań przeznaczonych dla gospodarstw domowych, czyli B2C) „na sfinansowanie kosztów zbierania i przetwarzania odpadów opakowaniowych w gminie”, oraz – tu drugi obowiązek – finansowanie zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych zbieranych poza systemem gminnym.
Ten drugi element ma się odbywać poprzez zawarcie umowy z organizacją odpowiedzialności producentów, lub przystąpienie do porozumienia zawartego pomiędzy izbą gospodarczą i regulatorem (opakowania wielomateriałowe i środki niebezpieczne), lub samodzielnie.
– Nadal musimy czekać na publikację projektu. Obecnie możemy polegać na informacjach z Ministerstwa Klimatu i Środowiska – komentuje Konrad Nowakowski, prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań. Jak zauważa, trzeba się liczyć z tym, że docelowe projekty przepisów mogą być inne od tego, co zostało zaprezentowane.