Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Bez niespodzianek. Co 6 hektar sadu w Polsce to Red Jonaprince?

Bez niespodzianek. Co 6 hektar sadu w Polsce to Red Jonaprince?

Informacje, jak wygląda struktura odmiana na bazie 7000 hektarów sadów, które w swoich ankietach zadeklarowali sadownicy, przedstawiono podczas spotkania CoreTeam, które odbyło się 5 grudnia 2023 roku  Warszawie. W ramach projektu „Badania rynku jabłek w Polsce” realizowanych jest kilka inicjatyw, które mają przedstawić jak najbardziej aktualne dane dotyczą m.in. struktury odmian jabłoni uprawianych w naszym kraju.

Ostanie wyniki szczegółowych badan struktury uprawianych w Polsce odmian pochodzą z badania GUS, które zrealizowano w 2017 roku. Wtedy zdecydowanym liderem był Idared, który zajmował aż 21,7 % areału sadów jabłoniowych, na kolejnych miejscach były odmiany: Jonagold 17,5%, Szampion 11,2%. Areał Gali i Goldena przedstawiał się podobnie i wynosił w  każdym z przypadków 5%.   Gala jednak była zdecydowanym liderem, jeżeli brano pod uwagę wiek sadu – bo w kategorii sady od 1do 4 lat ta odmiana stanowiła aż 31% nowych nasadzeń – zaraz za nią z wynikiem 26,3% uplasował się Joangold, ale chodziło tu zapewne o Red Jonaprinca. Był to wynik zmian, jakie następowały po ogłoszeniu w roku 2014 rosyjskiego embarga i konieczności zmiany struktury odmianowej nastwionej wcześniej na rynki wschodzie. Tak szczegółowe badanie sadów GUS realizuje co 5 lat, jednak szczegółowe wyniki z badania realizowanego w roku 2023  poznamy dopiero za kilka miesięcy – obecne trwa ich opracowywanie.

Oczywiście, można strukturę odmianową odnosić także do wyników jakie prezentuje corocznie WAPA – jednak obraz ten jest zaburzony ze względu na wprowadzenie kategorii „inne” (ang. Other), która obejmuje ponad 33% wyprodukowanych w Polsce jabłek. Tak wygląda to graficznie bazując na oficjalnym raporcie WAPA. W roku 2023 według tych danych przy zbiorach na poziomie 3,995 miliona ton  odmiana numer jeden w Polsce był Golden Delicious:

Więcej informacji w linku: www.sad24.pl