Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Bezcłowy handel z Ukrainą. Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy

Bezcłowy handel z Ukrainą. Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy

Komisja Europejska zatwierdziła przedłużenie umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. – informuje Polskie Radio 24. By umowa została przedłużona zgodzić się jeszcze muszą unijne kraje i Parlament Europejski.

Jak informuje Polskie Radio 24 nie było jednomyślności – zastrzeżenie zgłosił komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Przedłużenia umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą domagał się komisarz do spraw handlu Valdis Dombrovskis. I to była kość niezgody, bo komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski uważał, że okres referencyjny powinien być liczony na podstawie trzech ostatnich lat, by ograniczenia w handlu były większe. Dlatego zgłosił zastrzeżenie. Jednak przewodnicząca Komisji i pozostałych 24 komisarzy poparło propozycję przygotowaną przez Valdisa Dombrovskisa.

Dla Polski w nowej umowie ważne są także klauzule ochronne. Możliwe będą ograniczenia w imporcie pozostałych produktów jeśli choć jeden kraj wykaże destabilizację na swoim rynku. Obecnie trzeba było wykazać zakłócenia w całej Unii, ewentualnie w regionie. Ponadto szybciej ma zapadać decyzja, bo będzie ją podejmować Komisja Europejska a nie poszczególne kraje. – czytamy na portalu Polskiego Radia.

www.e-sadownictwo.pl