Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Białoruś potroiła import jabłek z Ukrainy

Białoruś potroiła import jabłek z Ukrainy

“Złote Jabłko” – tak śmiało, dosłownie i w przenośni, można nazwać jabłko odmiany Golden Delicious na rynku białoruskim w lutym 2022 roku. Obecnie, według analityków EastFruit, hurtowe ceny jabłek na Białorusi są nawet wyższe niż w Rosji, która zazwyczaj była niekwestionowanym liderem cen. 

Ceny hurtowe jabłek Golden Delicious na Białorusi są obecnie prawie czterokrotnie wyższe niż na Ukrainie, dwukrotnie wyższe niż w Mołdawii i o 18% wyższe niż w Rosji. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych popularnych odmian. Należy również zauważyć, że w ostatnim czasie na Białorusi obserwuje się trend wzrostu popytu na zielone odmiany jabłek, takie jak Golden Delicious, Renet Simirenko i Granny Smith, które nie są uprawiane na Białorusi.

Z głównych dostawców, u których Białoruś może kupić te odmiany, pozostały tylko Mołdawia, Ukraina i Turcja. Nic więc dziwnego, że po zakazie importu z Polski i innych krajów UE drastycznie wzrósł import jabłek z Ukrainy. 

Import jabłek ukraińskich w grudniu 2021 r. na Białoruś z Ukrainy potroił się w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku i podwoił w porównaniu z listopadem. W styczniu, według wstępnych szacunków, import, mimo świąt, nie może być niższy niż grudniowy.

Jednocześnie na Białorusi utrzymuje się tendencja wzrostowa cen jabłek, podczas gdy ceny na Ukrainie i w Mołdawii pozostają stabilne. Jednocześnie maksymalna dopuszczalna cena sprzedaży jabłka na Białorusi wynosi 2,51-2,54 rubli białoruskich/kg (0,96-0,97 USD) i prawie uniemożliwia sprzedaż wysokiej jakości jabłek popularnych odmian w zorganizowanej sprzedaży detalicznej.

Po wprowadzeniu embarga Białoruś stanęła w obliczu przyspieszenia inflacji, zwłaszcza żywności. Najszybciej podrożały owoce i warzywa. Ten rozwój wydarzeń był korzystny dla ukraińskich sadowników, ze względu na brak na rynku jabłek z Polski, Holandii i Włoch, lokalni eksporterzy byli w stanie obsadzić wszystkie segmenty białoruskiego rynku jabłek, zwłaszcza segment jabłek niedrogich i gorszej jakości.

www.e-sadownictwo.pl