Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Bośniacki rząd dopłaci do każdego wyprodukowanego kilograma malin

Bośniacki rząd dopłaci do każdego wyprodukowanego kilograma malin

Rząd kantonu Zenicko-Dobojskiego, regionu Bośni i Hercegowiny, zamierza zachęcać producentów malin, jeżyn i truskawek do zwiększania i odnawiania produkcji. Rząd ten zatwierdził na ten cel kwotę 589,413 marek zamiennych, to jest 1 282 084 złotych. Pieniądze te, poprzez dopłaty do kilograma, mają zachęcić rolników do produkcji malin i jeżyn oraz do produkcji ekologicznych truskawek.

W tym sezonie, w regionie, wyprodukowano 1 900 ton malin. Rolnicy indywidualni otrzymają dopłatę do kilograma w wysokości 0,32 MZ (0,69 PLN), a firmy 0,40 MZ (0,87 PLN). Początkowo, planowana pula pieniędzy była mniejsza. Jednak po znacznym zainteresowaniu, zdecydowano się zwiększyć środki. 

Bośniacki Minister Rolnictwa wierzy, że dzięki takim programom, zostanie utrzymany osiągnięty już poziom produkcji malin.

Premier kraju, komentuje, że produkcja malin wraz z hodowlą drobiu są strategicznym filarem gospodarki regionu. Za produkcją idzie przetwórstwo, czyli wiele miejsc pracy. Celem rządu, jest utrzymanie regionu na pozycji lidera produkcji malin w federacji Bośni i Hercegowiny.

Z powodu problemów ze zbytem i jednocześnie niskich cen skupu, wielu producentów zniszczyło plantacje malin, więc w 2019 r. produkcja znacznie spadła. Premier kantonu ma nadzieję, że dzięki tym dofinansowaniom produkcja malin przetrwa i wzmocni się. Liczy również na to, że inne kantony pójdą za przykładem jego rządu i będą wdrażać podobne programy.

www.e-sadownictwo.pl