Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Branża recyklingu z problemami. Na sytuację wpływa też podatek od plastiku

Branża recyklingu z problemami. Na sytuację wpływa też podatek od plastiku

Branża recyklingu w Polsce zmaga się ze sporymi trudnościami. Jak informuje Stowarzyszenie „Polski Recykling”, już ponad 70 proc. recyklerów zmniejszyło w tym roku swoje moce przerobowe, a 30 proc. zakończyło działalność. Problemy wynikają z niskiego popytu na surowiec z recyklingu oraz dostępności taniego plastiku z Rosji. Na całą sytuację dodatkowy wpływ ma także tzw. europejski podatek od plastiku.

Przedstawiciele branży recyklingu alarmują, że do Polski, pomimo embarga, wciąż trafia tani plastik z Rosji. To z kolei wpływa na obniżenie popytu na plastik pochodzący z recyklingu tworzyw sztucznych.

– Jesienią zeszłego roku znaczna część surowców z Rosji wjeżdżała do Polski poprzez niemieckich pośredników, natomiast w tej chwili dzieje to poprzez inne państwa, które nie są objęte embargiem. Z jednej strony Bliski Wschód, a z drugiej strony kraje azjatyckie, które mogą sprzedawać albo surowce pierwotne, czyli tzw. nowy plastik, albo gotowe produkty wykonane z surowców pierwotnych pochodzących z Rosji – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes prezes Stowarzyszenia „Polski Recykling”, Szymon Dziak-Czekan.

Branża wskazuje, że Polska z powodu niewielkiego ograniczania wykorzystania plastiku i niewystarczającego promowania recyklingu już teraz ponosi z tego tytuły istotne koszty. Chodzi o tzw. plastic tax, czyli europejski podatek od plastiku. Obecnie stawka podatku od plastiku to 800 euro za tonę niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

– Polski budżet płaci 6 mln zł dziennie plastic tax, czyli kary za nieprzetworzone tworzywo sztuczne. Według Ministerstwa Finansów to w sumie aż 2 mld zł rocznie z tytułu nieprzetworzonego plastiku. Jest to ogromne obciążenie dla budżetu państwa, ale i dla polskich przedsiębiorców, którzy muszą zamykać linie produkcyjne. Jeżeli w Polsce przestaną istnieć firmy recyklingowe, to budżet państwa płaciłby kilka miliardów złotych kary rocznie za brak recyklingu – dodaje Dziak-Czekan.

www.podatki.biz