Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Brytyjczycy i Niemcy ściągają pracowników samolotami!

Brytyjczycy i Niemcy ściągają pracowników samolotami!

Brytyjscy rolnicy czarterują loty, żeby sprowadzić pracowników z Europy Wschodniej. Siła robocza potrzebna jest do zbiorów owoców i warzyw, a rolnicy martwią się, że że za mało Brytyjczyków zdecyduje się na pracę na farmach – podaje Farmers Weekly.

Specjalny lot czarterowy dla pracowników z Bukaresztu wylądował na lotnisku Londyn Stansted w czwartek (16 kwietnia), a jedna z prywatnych firm poinformowała, że w najbliższych tygodniach planowanych jest sześć kolejnych lotów. 

Szef linii lotniczej przewiduje, że prawdopodobnie, do pracy na farmach dostarczą 3 tysiące pracowników z Rumunii. Loty wynajmują rolnicy, a także pośrednicy pracy.

Pierwszy lot został wyczarterowany przez G’s Fresh, z siedzibą w pobliżu Ely, jednego z największych producentów świeżej żywności w Wielkiej Brytanii. Robotnicy zostaną przewiezieni do gospodarstw we wschodniej Anglii, aby zbierać sałatę. 

Wszyscy są pracownikami powracającymi, którym zaoferowano nowe umowy po zakończeniu prac sezonowych w brytyjskich gospodarstwach rolnych w zeszłym roku.

ACS już trzy tygodnie temu zaczął latać z rumuńskimi pracownikami do Niemiec, aby mogli pracować w gospodarstwach rolnych. Do tej pory przetransportował 772 pracowników do Niemiec, przy czym co najmniej jeden lot dziennie jest zaplanowany od teraz do końca kwietnia. 

Rumunia zniosła ograniczenia, aby umożliwić rolnikom latanie za granicę. Procedury wprowadzone w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa obejmują kwestionariusze zdrowotne, sprawdzanie temperatury przez pasażerów oraz stosowanie ręcznego środka odkażającego i masek podczas lotów. Pracownicy zostaną również usadzeni zgodnie z poradami dystansowania społecznego.

Rząd twierdzi, że nie był zaangażowany w czarterowanie prywatnych lotów europejskich pracowników do Wielkiej Brytanii. Nadal koncentruje się na przyciągnięciu jak największej liczby Brytyjczyków do pracy w gospodarstwach rolnych.

https://www.sad24.pl/rynek/brytyjczycy-i-niemcy-sciagaja-pracownikow-samolotami/