Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Bułgaria ograniczy import owoców i warzyw

Bułgaria ograniczy import owoców i warzyw

Bułgarski rząd chce ograniczyć import owoców i warzyw do kraju. Chodzi o pobudzenie lokalnej produkcji. Obecnie prawie 80 proc. owoców i warzyw spożywanych w Bułgarii pochodzi z importu. – podaje euroactiv.pl

– To absurd importować (tak duże ilości – red.) owoców i warzyw. Handel produktami rolnymi i żywnością pozostaje nieuregulowany. Przygotowujemy więc ustawę (regulującą handel – red.) – powiedział w sobotę (16 grudnia) minister na antenie telewizji publicznej BNT.

Prawie 80 proc. owoców i warzyw spożywanych w Bułgarii pochodzi z importu. W przypadku mięsa importowana jest połowa. Wywołuje to protesty lokalnych producentów.

Bułgaria ma długą tradycję, jeśli chodzi o produkcję owoców i warzyw, a to ze względu na dobre gleby i korzystny klimat. Ostatnie lata przyniosły jednak duży spadek produkcji, a co za tym idzie, zwiększenie importu.

Rolnicy od lat domagają się od rządu, by ten skuteczniej chronił lokalną produkcję, ale w Bułgarii wciąż brakuje grup producenckich, które oferowałyby duże ilości produktów rolnych wystarczającej jakości, aby mogły one trafić na rynki międzynarodowe.

Jedynym towarem, w którego przypadku Bułgaria ma nadwyżkę handlową, jest zboże. Producenci zbóż w Bułgarii otrzymują również najwyższe dopłaty w całej UE, a to ze względu na ogromne obszary. Najwięcej owoców i warzyw Bułgaria importuje z Turcji i Grecji.

– Potrzebujemy przepisów, które uregulują stosunki handlowe na całej długości łańcucha żywnościowego, od pola po sklepową półkę – podkreślił Kirył Watew.

Jego zdaniem Bułgaria jest jednym z unijnych liderów pod względem jakości żywności, ponieważ według badań występuje po niej najmniej przypadków zatrucia pokarmowego.

Bułgarskie ministerstwo rolnictwa poinformowało w piątek (15 grudnia), że przesłało do KE do zatwierdzenia zmiany w Krajowym Planie Strategicznym. Dotyczą one zasad przydzielania unijnych dopłat do 2027 r. Łączna przysługująca Bułgarii z kasy UE suma na dopłaty wynosi 8 mld euro na najbliższe 4 lata.

Planowane przepisy przewidują podwojenie rocznej kwoty dotacji dla młodych rolników, z 20 tys. do 40 tys  euro. Kapitał początkowy na rozpoczęcie działalności rolnej wynosić będzie 30 tys. euro.

Ponadto o 120 mln euro zmniejszono budżet na utrzymanie i poprawę różnorodności biologicznej oraz infrastruktury ekologicznej, natomiast zwiększono o 240 mln euro budżet na pomoc rolnikom w ograniczaniu wykorzystania pestycydów.

www.e-sadownictwo.pl