Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Cała UE wyeksportowała więcej, a sprowadziła mniej jabłek

Cała UE wyeksportowała więcej, a sprowadziła mniej jabłek

Jeśli chodzi o całą Unię Europejską to dane o handlu są  pozytywne. Ze Wspólnoty wyeksportowano o 11% jabłek więcej, a sprowadzono o 42% jabłek mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.

Analizując dane o całkowitym eksporcie jabłek z Unii Europejskiej w październiku to widzimy wyraźny wzrost. Zarówno w stosunku do września, ale przede wszystkim w porównaniu do ubiegłych sezonów. Ze Wspólnoty wyjechało ponad 117,2 tysięcy ton jabłek względem 105,4 tysięcy ton w ubiegłym sezonie.

Kolejna dobra informacja to znacznie mniejszy import jabłek na Stary Kontynent. W październiku 2021 roku do UE przyjechało ponad 24 tysiące ton, a w tym roku „tylko” 13,7 tysiąca ton. Miejmy nadzieje, że taka dynamika w handlu utrzyma się i będzie miała pozytywny wpływ na ceny, jakie otrzymują polscy sadownicy za jabłka deserowe.

Jeśli spojrzymy na całkowity eksport jabłek z Polski w październiku to widzimy wzrost względem ubiegłego miesiąca. Niestety, w porównaniu z październikowymi wysyłkami z ubiegłego sezonu wyeksportowaliśmy mniej jabłek.

www.sad24.pl