Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny jabłek: Europa podzielona na dwie części

Ceny jabłek: Europa podzielona na dwie części

Ceny jabłek to kluczowy temat naszej branży. W tej kwestii Europajest podzielona na dwie strefy. Stawki w ujęciu rocznym najbardziejspadły w Polsce i na Ukrainie. 

Sezon 2021/2022 charakteryzuje sięspecyficznym podziałem europejskiego rynku. W krajach Europy zachodniejniezależnie od wolumenu zbiorów notowane są stabilne i nieco wyższe cenyniż przed rokiem. Wyjątkiem jest Belgia, gdzie ceny są porównywalne dostawek w Rumunii. Tamtejsi sadownicy są zadowoleni z sezonu i handlu.

Potwierdzenie znajdziemy w danychKomisji Europejskiej. Średnie ceny jabłek są w tym sezonie wyższe weWłoszech i we Francji. W Niemczech powoli rosną. Najtaniej jest wPolsce, Ukrainie Mołdawii i Rumunii. Szczególną uwagę warto zwrócić nadane z naszego kraju. Przez wiele miesięcy minionego i obecnego sezonunasze jabłka są najtańsze w całej Europie. 

U naszych wschodnich sąsiadów roktemu średnia cena przygotowanych do sprzedaży jabłek deserowych naUkrainie wynosiła 18,17 hrywny za kilogram (2,67 zł/kg). W tym roku cenata wyniosła 13,08 hrywny za kilogram (1,93 zł/kg). Mówimy zatem ospadku na poziomie 28%.

Ukraińskie media branżowe wielokrotnieinformowały o wzroście eksportu jabłek i większej liczbie krajów, doktórych trafiają tamtejsze jabłka. Jest to spowodowane przede wszystkimniskimi cenami jabłek. Taki sam trend obserwujemy w przypadku polskichjabłek. Niskie ceny obecnie największa przewaga kontraktowa naszychowoców na międzynarodowym rynku.


www.sad24.pl