Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny jabłek przemysłowych korzystne dla sadowników w Belgii

Ceny jabłek przemysłowych korzystne dla sadowników w Belgii

Z dobrych cen jabłek przemysłowych cieszą się nie tylko sadownicy w Polsce. W Belgii jest to jeden z czynników, który wpływa na lepsze ceny jabłek deserowych niż przed rokiem.

W ubiegłym sezonie kilkukrotnie informowaliśmy o tragicznym przebiegu sezonu w Belgii. Ceny jabłek były wówczas rekordowo niskie. W listopadzie i w grudniu nie brakowało również informacji o karczowaniu sadów. Zjawisko okazało się masowe i przyznawali to również tamtejsi naukowcy i doradcy.

W tym sezonie zmniejszony obszar upraw przy niższym planowaniu i większym z powodu parcha jabłoni odsetku jabłek przemysłowych to dobra informacja dla tamtejszych sadowników. Początek sezonu 2023/24 był dobry, a ceny satysfakcjonujące. Przypomnijmy, że przez wiele miesięcy ubiegłego roku to właśnie w Belgii, a nie w Polsce jabłka były najtańsze.

Większy odsetek jabłek przemysłowych w tym sezonie nie martwi jednak tamtejszych sadowników. Ceny owoców do przetwórstwa wahają się od 0,89 do 1,11 zł/kg (0,20 – 0,25 eur). Tym samym pozytywnie wpływają na ceny jabłek deserowych najniższej jakości, a zatem również na cały handel. Za jabłka deserowe popularnych odmian producenci otrzymują obecnie około 2,67 zł/kg (0,60 eur).

Podobnie jak w Polsce, tamtejsi handlowcy również apelują do sadowników, aby zbytnio nie spekulowali ze wstrzymywaniem się ze sprzedażą. Ceny najprawdopodobniej w przyszłości wzrosną, jednak masowe zjawisko „nie sprzedawania” może zachwiać rynkiem i obrócić się niekorzystnie dla producentów. 

www.sad24.pl