Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny jabłek przemysłowych nadal stabilne

Ceny jabłek przemysłowych nadal stabilne

Handel jabłkami przemysłowymi, a także produkcja soków i koncentratów w kwietniu stanowi ułamek jesiennej produkcji. Niemniej warto przyjrzeć się aktualnym cenom skupu jabłek przemysłowych.

Przede wszystkim musimy podkreślić, że we wszystkich segmentach surowca dla przetwórstwa nie zauważamy większych zmian od wielu tygodni. Jest to dobra informacja, zwłaszcza że ceny są satysfakcjonujące, a stabilizacja na rynku jest potrzebna.

Warto zwrócić uwagę, że mimo licznych zapowiedzi, zakłady przetwórcze ostatecznie nie zdecydowały się na wprowadzenie tzw. „ceny zimowej”. Jabłka przemysłowe zimą kosztowały systematycznie coraz więcej. Od początku 2024 roku powyżej 0,80 zł/kg.

Obecnie „suchy przemysł” sprzedamy przeważnie za 0,85 do 0,90 zł/kg. W przypadku jabłek na soki, tradycyjnie najwyższe ceny dotyczą Goldena. Tą odmianę sprzedamy najczęściej za 1,00 – 1,05 zł/kg netto. Od początku roku duże ilości Goldena na musy, przeciery i soki trafiają z Polski do Francji oraz Holandii.

Tradycyjnie najwyższe ceny wśród jabłek do przetwórstwa osiągają te przeznaczone na obieranie. Obecnie kupowany jest głównie Idared, ale można również znaleźć ogłoszenia o chęci zakupu Ligola. Stawki wynoszą obecnie najczęściej 1,10 – 1,15 zł/kg netto. 1,23 zł/kg brutto jest z punktu widzenia producenta konkurencyjną stawką względem sprzedaży Idareta na sortowanie…

www.sad24.pl