Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny jabłek przemysłowych w górę. Pierwsze zakłady oferują powyżej 0,70 zł/kg

Ceny jabłek przemysłowych w górę. Pierwsze zakłady oferują powyżej 0,70 zł/kg

Na punktach skupu nadal nie zobaczymy kolejek, a przetwórnie niezmiennie bardzo potrzebują jabłek przemysłowych. Efektem są kolejne wzrosty cen.

Aktualne ceny jabłek przemysłowych – 22.09.2023

Na rynku notujemy kolejne wzrosty cen jabłek przemysłowych. Na tablicach przed punktami skupu coraz częściej pojawia się regularna cena 0,64 zł/kg. Zatem stawki powoli i systematycznie rosną, co bez wyjątków cieszy sadowników. Większe ilości można sprzedać za grosz lub dwa więcej. Odpowiednio wyższe są ceny suchego przemysłu – na mniejszych zakładach 0,70 zł/kg netto.

Wzrosły ceny na skupach, ponieważ wzrosły ceny na zakładach. Przedsiębiorcy, którzy pośredniczą w handlu surowcem poinformowali nas, że pierwsze firmy oferowały wczoraj powyżej 0,70 zł/kg w zbycie. Wszyscy uczestnicy rynku zgodnie przyznają, że tonaż, którym się obraca jest znacznie mniejszy niż przed rokiem.

Wszystkie dane z rynku świadczą o kontynuacji tego wzrostowego trendu cenowego lub co najmniej o trendzie nie malejącym. Popyt na jabłka przemysłowe nie spada. To przede wszystkim mniejsza konkurencja ze strony chińskich producentów koncentratu jabłkowego, niedobory (i rekordowe ceny) koncentratu pomarańczowego oraz wysoki popyt na produkt w Polsce.

Na sytuację rynkową wpływa również nieco opóźniony sezon i mniejsze dostawy. Mamy trzecią dekadę września, a rozładunek aut z jabłkami przemysłowymi na zakładach odbywa się praktycznie na bieżąco.

www.sad24.pl